Konjac – dietetyczny makaron tylko 9 kcal w 100 g
Kamila KoźniewskaMarzenie o makaronie praktycznie nie zawierającym kalorii stało się faktem!
Przedstawiamy makaron konjac - prawdziwy hit dla wszystkich osób dbających o utrzymanie smukłej sylwetki czy unikających glutenu.
Jest doskonałym elementem każdej diety: wegańskiej, wegetariańskiej, niskokalorycznej, beztłuszczowej, bezlaktozowej czy ketogenicznej.
Dowiedz się z czego jest zrobiony i jak wiele zalet posiada!
Makaron konjac, nazywany również shirataki znany jest w Azji od wieków, a jego popularność na pozostałych kontynentach wciąż rośnie. Wytwarzany jest z mąki produkowanej z rośliny o tej samej nazwie - konjac (łac. Amorphophallus konjac), nazywanej też ziemniakiem konjak lub dziwidłem Riviera.
Urzekający wygląd
Konjac to gatunek rośliny należącej do rodziny obrazkowatych, wywodzącej się z rejonu Indochin. Występuje w ponad 200 odmianach, ale jadalna jest tylko jedna z nich. Największymi producentami konjacu pozostają od lat Chiny, Korea, Tajwan i Japonia. W klimacie umiarkowanym uprawia się go w szklarniach, ogrodach botanicznych i palmiarniach, gdzie stanowi niemałą atrakcję. Konjac może osiągać nawet 5 metrów wysokości, a masa jego bulw dochodzić do 70 kilogramów. Niezwykły jest również fakt, iż dziwidło nie wytwarza typowej, wzniesionej nad powierzchnię gleby łodygi. Z podziemnego kłącza wyrasta pojedynczy, gruby, plamisty ogonek, na którym położonych jest wiele drobnych, pierzastych listków.
Konjac kwitnie raz na 6-8 lat. Jego okazały, 1,5 metrowy kwiat żyje zaledwie trzy dni i wydziela zapach, który porównać można do zapachu zepsutego mięsa. Co ciekawe, woń nasila się w porze nocnej stając się wabikiem do zapylenia kwiatu przez padlinożerne owady.
Hodowla konjacu
Konjac hoduje się dla jego jadalnych bulw, których zbiór przypada na okres od sierpnia do listopada. Wyglądem przypominają spłaszczony burak, o chropowatej, brązowej skórce. Bulwy po długim gotowaniu spożywa się jako składnik tradycyjnych, azjatyckich potraw lub jako dodatek do tofu. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do produkcji makaronu konjac.
Jak produkowany jest makaron konjac?
Praktykowany od wieków sposób produkcji makaronu konjac nie uległ zmianie. Bulwy konjacu obiera się, następnie suszy i mieli na mąkę. Następnie miesza się ją z zimną wodą z dodatkiem substancji wiążącej (może być to np. bezglutenowy błonnik owsiany) i długo gotuje, a następnie schładza. Z tak utrwalonej mieszanki powstaje galaretowata, półprzezroczysta, dosyć twarda bryła, z której wycina się makaron.
Właściwości
Makaron konjac jest niskokaloryczny i dostarcza zaledwie 9 kilokalorii w 100 gramach. Z uwagi na fakt, iż konjac nie zawiera węglowodanów, dla tego produktu nie ustala się indeksu glikemicznego. Jest produktem bez cukru i soli, a jedyną wartość odżywczą stanowi białko (0,2 g/100 g) oraz błonnik (4 g/100 g). To właśnie błonnik - glukomannan jest głównym składnikiem bulwy konjacu. Glukomannan jest rozpuszczalny w wodzie i w kontakcie z nią zwiększa swoją objętość aż siedemnastokrotnie! Jest łagodny dla żołądka i jelit, pozytywnie wpływa na florę i perystaltykę oraz zapobiega zaparciom. Nie podlega trawieniu przez ludzkie enzymy trawienne, ale jest rozkładany przez bakterie jelitowe. Glukomannan wspomaga utratę masy ciała przez zmniejszenie przyswajania tłuszczów oraz białek z diety przez ograniczenie kontaktu tych składników odżywczych z kosmkami jelitowymi. Ponadto tworząc w żołądku lepki żel glukomannan opóźnia opróżnianie żołądka, co wywołuje na długo uczucie sytości. Glukomannan również w znacznym stopniu pomaga chorym zmagającym się cukrzycą typu 2. Spowalnia on bowiem proces trawienia, co jest niezwykle ważne dla diabetyków: wolniejsze jest wchłanianie się cukrów oraz uwalnianie glukozy, co pozwala na zmniejszenie skoków cukru i normalizację poziomu glukozy we krwi po posiłku.
Udowodniono również, że spożycie 4 gramów glukomannanu dziennie pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Związane jest z to przemianami zachodzącymi w wątrobie: glukomannan wiąże kwasy żółciowe i transportuje je w przewodzie pokarmowym. Aby wyrównać ich stężenie wątroba pobiera “zły” cholesterol z krwioobiegu, czego rezultatem jest zmniejszenie jego stężenia. Niezwykle ważne jest, aby podczas spożywania glukomannanu (czyli naszego makaronu konjac) pić duże ilości wody - około 1,5-2 litry, by uniknąć zadławienia się i by pokarm bez problemu dotarł do żołądka.
Jak przygotować makaron konjac?
Makaron konjac jest doskonałym zamiennikiem dla tradycyjnych, zbożowych makaronów. Shirataki ma jędrną, sprężystą, lekko żelową konsystencję. W smaku jest neutralny, znakomicie wchłania inne aromaty i przyjmuje smak potrawy, w której go podajemy. Makaron konjac zapakowany jest w ciecz, która pachnie rybą, jednak w rzeczywistości jest to zwykła woda, która wchłonęła zapach korzenia konjac. Przed użyciem makaron należy bardzo dobrze wypłukać przez kilka minut pod świeżą, bieżącą wodą. Powinno to usunąć większość zapachu. Makaron można gotować lub smażyć przez około minutę, a następnie dodać do reszty składników dania.
Konjac w kuchni
Makaron konjac można spotkać w postaci noodle, spaghetti, tagliatelle czy ryżu. Jest idealny do dań włoskich i azjatyckich. Najłatwiej dodać go do potrawy pod koniec gotowania. Wymieszany z aromatycznym sosem zyska smak i po chwili będzie gotowy do spożycia. W formie noodles możemy go dodać do zup, a jako “angel hair” doskonale będzie smakować w rosole. Występuje też w formie „rice” czy „pearl rice”, jako alternatywa dla kaszy i ryżu. Dzięki swojej uniwersalności będzie odpowiedni do wszelkiego rodzaju sałatek, dań z warzywami, kiełkami, nasionami, a nawet do deserów.
Czy wiesz, że…?
• inne nazwy, pod którymi występuje roślina konjac to słoniowa bulwa, wężowa palma, diabli język, trupi kwiat czy lilia voodoo.
• makaron konjac (shirataki) ze względu na swój wygląd często nazywany bywa także białym wodospadem.
• konjac wykorzystywany jest również w sektorze kosmetycznym i wellness do produkcji gąbek. Służą one do złuszczania skóry twarzy, poprawy mikrokrążenia i nadania skórze blasku. Świetnie sprawdzają się również do demakijażu.
Przepisy z wykorzystaniem makaronu konjac znajdziesz tutaj.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 17 Lato 2021
Bibliografia:
Górecka D., Dziedzic K., Szafarz E., Szafarz M. Zastosowanie glukomannanu w produkcji żywności prozdrowotnej. Przemysł Spożywczy. 2015. T. 69, nr 11, s. 30-32.
Górecka D., Dziedzic K., Szafarz E., Szafarz M. Ocena właściwości funkcjonalnych glukomannanu. 2016. Współczesne trendy w kształtowaniu żywności, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Kania M., Derebecka N., Mikołajczak P. Ł., Kujawski R., Mrozikiewicz P. M. Glukomannan i inne substancje pochodzenia roślinnego stosowane w leczeniu otyłości oraz chorób towarzyszących. Postępy Fitoterapii 2/2013, s. 132-139.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.