Koper włoski – doskonały sposób na problemy trawienne
Sylwia KaczmarekKoper włoski (Foeniculum vulgare), inaczej zwany fenkułem, to smaczna i zdrowa roślina z rodziny selerowatych. Wykorzystywany głównie w kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej. Wszystkie części rośliny są jadalne, zarówno korzenie, liście, jak i łodygi. Fenkuł możemy spożywać w postaci surowej, pieczonej, czy grillowanej. Ze świeżego fenkułu najlepiej robić aromatyczne sałatki – np. z dodatkiem rukoli, orzechów, warzyw i owoców. Dobrze łączy się z oliwą z oliwek i octem balsamicznym.
Przy zakupie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość surowca. Fenkuł, który kupujemy musi mieć jasną bulwę z zielonymi pędami, nie może być zbyt miękki i przejrzały.
Koper włoski dostępny jest również w postaci suszonej jako bardzo aromatyczne zioło, nadające potrawom intensywny smak.
Z suszonych nasion kopru można przyrządzić aromatyczną herbatkę, wspomagającą trawienie.
Największą zaletą kopru włoskiego jest obecność cennych olejków eterycznych!
Olejek z kopru włoskiego, otrzymuje się z rozdrobnionych nasion kopru metodą destylacji parą wodną. Posiada właściwości
- bakteriobójcze,
- przeciwzapalne,
- uspokajające, ale przede wszystkim
- przeciwskurczowe.
Dzięki olejkom eterycznym koper pomaga przy wzdęciach, bólach brzucha. Uwalnia od problemów trawiennych, takich jak niestrawność, gazy, zatwardzenia, kolka, zgaga, a nawet zespół jelita drażliwego. To dlatego herbatki z kopru włoskiego albo syropy z wyciągiem z tej rośliny są idealnym rozwiązaniem na kolki niemowlęce. Warto też, aby herbatki koperkowe spożywały kobiety karmiące. Koper nie tylko wspomaga laktację, ale dostaje się wraz z mlekiem matki do organizmu dziecka, łagodzi problemy pokarmowe, a także wpływa na dziecko kojąco i uspokajająco.
Koper włoski można stosować również zewnętrznie, np. w postaci naparów do przemywania skóry tłustej, szczególnie z trądzikiem.
Naparem z nasion kopru można też wypłukać usta i gardło. To naturalny sposób na ból gardła, a przeciwbakteryjne właściwości kopru sprawią, że pomoże on usunąć nieświeży oddech i wzmocnić dziąsła.
Oprócz ciekawych zastosowań kulinarnych, fenkuł charakteryzuje się bogatym składem odżywczym.
Zawiera:
- witaminę C (najwięcej w młodych łodygach i liściach),
- witaminy z grupy B [zwłaszcza B1 i B9 (kwas foliowy)],
- potas, magnez, fosfor, żelazo,
- znaczące ilości błonnika oraz
- fitoskładniki, których główną cechą jest aktywność przeciwutleniająca.
Zawiera również wspomniane wcześniej, skoncentrowane olejki lotne, głównie anetol. Anetol ma działanie m.in. bakteriobójcze i wiatropędne. Wpływa znieczulająco i rozkurczowo na mięśnie gładkie oraz pobudza trawienie. Olejek jest stosowany jako składnik past do zębów, mydeł, płynów do płukania ust i innych kosmetyków.
Warto, aby koper włoski stał się stałym składnikiem diety. Ze względu na cenny skład może wzmocni
naturalne siły odpornościowe organizmu, a z uwagi na anyżowy posmak, wyśmienicie podkreśli smak wielu potraw.
Zapomniany, podobnie jak inne zioła, koper włoski, zyskuje w polskiej kuchni coraz większą popularność. Każdy może po niego sięgnąć i włączyć go do swojej diety, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Uważać powinny jednak kobiety w ciąży, gdyż stosowanie ziół nie jest obojętne dla organizmu.
Herbatkę z nasion kopru włoskiego można przyrządzić samodzielnie:
1 łyżeczkę nasion zalać wrzątkiem (250 ml) i parzyć przez 10-15 min.
Aby napar był bardziej intensywny, nasiona kopru można zmiażdżyć i przygotowany napar odcedzić.
Nasiona kopru włoskiego mogą być również dodawane do potraw warzywnych i mięsnych wpływając na ich walory smakowe ale co ważniejsze podnosząc ich dobroczynną wartość odżywczą.
Przepisy z koprem włoskim (bulwą) fenkułem znajdziesz tutaj.
Przepisy z nasionami kopru włoskiego znajdziesz tutaj.
Źródła:
1. Kolka jelitowa niemowląt M. Wysocka, Medycyna Rodzinna 2/2001, s. 105-106
2. Antioxidant and antimicrobial activity of Foeniculum vulgare and Crithmum maritimum essential oils. G. Ruberto and others Planta Medica 2000, 66(8):687-693
3. The effect of fennel essential oil on uterine contraction as a model for dysmenorrhea, pharmacology and toxicology study. S.N. Ostad and others Journal of Ethnopharmacology, Vol. 76, Issue 3, August 2001, Pages 299–304
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.