Marchew - pomarańczowe zdrowie
Magdalena Nagler - foodmaniaPomarańczowe zdrowie
Warzywa stanowią istotny element naszej codziennej diety. Należy dołączać je do większości posiłków, czy to na surowo, czy w postaci gotowanej, upieczonej, ugotowanej na parze. Najlepszym wyborem będą warzywa sezonowe, pochodzące z lokalnych ekologicznych upraw. Wtedy możemy być pewni, że oczyszczą nasz organizm z toksyn i będą wykazywały działanie regenerujące.
Jednym z takich warzyw jest marchew. Charakteryzuje się lekko słodkim smakiem. Ma neutralną naturę termiczną, co oznacza, że może być spożywana o każdej porze roku. W 100 g zawiera nieco ponad 27 kcal i prawie 4g błonnika, dlatego warto włączyć ją do diety. W ponad 90% składa się z wody, pozostałą część stanowią składniki odżywcze i mineralne. Zawiera szereg witamin: A, B1, B2, B6, C, E, H, K, PP, a także minerały, m.in.: potas, sód, wapń, fosfor, siarka, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, kobalt. Dzięki swojemu odczynowi zasadowemu pomaga w procesie odkwaszania krwi, a także w chorobach takich jak reumatyzm, trądzik, czy zapalenie migdałków.
Marchew to jedno z najbogatszych źródeł beta – karotenu (9938 mcg/100g) , który jest przeciwutleniaczem chroniącym nas przed nowotworami. Zwiazek ten przekształca się w naszym organizmie w witaminę A, która z kolei wykazuje pozytywne działanie na skórę i działa przeciwzapalnie. Sok z marchwii nałożony bezpośrednio na oparzenia potrafi znacznie złagodzić rany.
Co ciekawe plasterki marchewki przypominają przekrój oka. Wzór koła i prominiście ułożone linie wyglądają jak tęczówka oka! To nie bez znaczenia, bo marchewka to warzywo, które ma bardzo pozytywny wpływ na wzrok. Poprawia przepływ krwii do oka i chroni przed zaćmą i tzw. kurzą ślepotą.
To warzywo odgrywa również ważną rolę w diecie matek karmiących. Dzięki regularnemu spożywaniu marchewki można wspomóc proces wytwarzania pokarmu, a jednocześnie ustabilizować gospodarkę hormonalną.
Marchew potrafi pomóc w problemach z zaparciami ze względu na sporą zawartość błonnika krzemionkowego. Wystarczy przygotować świeżo wyciśnięty sok z tego warzywa i pić go kilka razy dziennie w ilości 1-2 filiżanek. Co ciekawe, marchew zawiera olejek eteryczny, który pomaga usunąć z organizmu owsiki i obleńce!
Oprócz prozdrowotnych właściwości działających na układ pokarmowy często stosowana jest też w kosmetyce. Stanowi składnik wielu kosmetyków do opalania oraz pielegnujących po opalaniu. Zawarty w niej beta – karoten pomaga w niwelowaniu przebrawień skóry i utrzymaniu opalenizny. Aby uzyskać najlepszy efekt najlepiej raz na dwa dni przemywać twarz i dekold wacikiem nasączonym sokiem z marchwi.
Warto pamiętać, że korzeń nie jest jedynym jadalnym elementem marchewki. Kupując to warzywo należy wybrać to, które posiada nać. Ta z kolei w przeciwieństwie do korzenia ma gorzki smak. Jest bogactwem minerałów. Jej wykorzystanie jest bardzo proste. Dodaj posiekną natkę do koktajlu, posyp nią ziemniaki, sałatkę, czy inne gotowe danie!
Co ciekawe nasiona marchwii stanowią idealny pokarm dla naszego mógzu. Wspomagają jego pracę, korzystnie wpływają na układ nerwowy i umiejętność koncentracji. Dzięki temu poprawiają samopoczucie i łagodzą stres. Spożywane regularnie są również sojusznikiem w walce z miażdżycą, ponieważ rozszerzają naczynia krwionośnie. Z nasion marchwi można wytłoczyć olej, który ma piękną pomarańczową barwę. Jego działanie jest zbliżone do działania samego korzenia marchwi – korzystnie wpływa na wzrok i regeneruje skórę. Stosowany zewnętrznie na skórę, pomaga nam uchronić się przed poparzeniem. Stopień ochrony oleju z nasion marchwi jest rzędu 40 SPF, należy podczas opalania często aplikować go na skórę, a będzie stanowił dobrą naturalną ochronę przed poparzeniem i bazę do zdrowej opalenizny.
W kuchni marchew można wykorzystać na różne sposoby. Świeża, starta sprawdzi się jako baza do sałatki, ugotowana i zblendowana stworzy pyszną, delikatnie słodką zupę krem. Przez wzgląd na jej wyjątkowy smak wykorzystywana jest też do przygotowania konfitur! Urozmaici każde danie również pod względem wizualnym, ponieważ występuje w wielu odmianach: zółtych, czerwonych, a anawet fioletowych.
Marchew to warzywo, które jest zakorzenione w polskiej kuchni! I słusznie! Jest dostępna przez cały rok w bardzo przystępnej cenie. Posiada wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego sięgajmy po nią jak najczęściej.
Artykuł pochodzi z kwartalnika jesień 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.