Matcha - zielona herbata na zdrowie - przepisy
Katarzyna WójcickaŚwiat oszalał na punkcie zielonego proszku zwanego matchą. Matcha to jedna z japońskich herbat zielonych. W dosłownym tłumaczeniu matcha znaczy sproszkowana. Nie jest to jednak po prostu sproszkowana zielona herbata. Wyróżnia ją proces produkcji, który jest inny niż w przypadku zwykłej zielonej herbaty. Przepiękny kolor matcha zawdzięcza zacienianiu krzewów herbacianych, około dwóch tygodni przed zbiorem. Dzięki temu zabiegowi liście mają intensywniejszy kolor. Następnie listki są poddawane działaniu pary wodnej przez kilkadziesiąt sekund, suszone oraz mielone na drobną mączkę.
Matcha w Japonii była znana już ok. 1000 lat temu. Jej picie wiązało się ze skomplikowaną ceremonią parzenia tej herbaty. Dziś matcha znana jest nie tylko jako napój. Cieszy się dużą popularnością jako dodatek do różnych potraw, szczególnie ciast, deserów czy lodów. Nadaje ona deserom przepiękny intensywno-zielony kolor. Oprócz właściwości barwiących wzbogaca ona desery w cenne składniki. Jest doskonałym pomysłem na ożywienie polskiej zimowej kuchni, gdy nie mamy tylu świeżych warzyw. Można jej używać nie tylko do deserów, ale po dodaniu przypraw może stać się także dodatkiem do smażonych potraw.
Jaka jest różnica między matchą a zwykłą zielona herbatą?
Pijąc matchę spożywamy nie tylko wyciąg z liści, ale także zmielone listki herbaty. Dzięki temu dostarczamy do organizmu wszystkie cenne składniki zawarte w matchy. Większość z tych składników jest nierozpuszczalna w wodzie, dlatego w zwykłej zielonej herbacie jest ich ok 10-krotnie mniej.
Dlaczego warto pić matchę?
Jest ceniona ze względu na właściwości antyoksydacyjne, które zawdzięcza dużej zawartości przeciwutleniaczy. Chronią one nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Stres, tak powszechny w codziennym życiu, spożywanie grillowanych lub smażonych potraw, czy zanieczyszczone powietrze, przyspieszają powstawanie wolnych rodników. Przeciwutleniacze mają zdolność likwidowania wolnych rodników.
Przeciwutleniacze występują w wielu produktach, m.in. w świeżych owocach lub warzywach, ale to właśnie matcha posiada ich największą ilość. Wg skali ORAC matcha nie ma sobie równych pod względem zawartości związków o charakterze przeciwutleniającym. Głównym z nich są katechiny, które mają działanie antyutleniające ok 100 razy mocniejsze niż witamina C.
Matchę warto pić także, ze względu na to, że obniża poziom cholesterolu we krwi.
Walorem matchy jest także zawartość witamin ( B1, B2, C oraz A). Jest bogata w beta karoten, zawiera go aż 9-krotnie więcej niż szpinak i 4 razy więcej niż marchew.
10 g herbaty Matcha zawiera
kofeina |
0,3 g |
żelazo |
1,7 mg |
potas |
270 mg |
Witamina A |
480 µg |
Witamina B1 |
0,06 mg |
Witamina B2 |
0,14 mg |
Witamina C |
6 mg |
Karoten |
2900 µg |
Przygotowanie matchy
Tradycyjny sposób przygotowania matchy wiąże się ze specjalnym obrzędem zwanym chanoyu.
Do przygotowania matchy używa się tradycyjnej miseczki (chawan) oraz bambusowej trzepaczki (chasen). Zielony proszek dozuje się bambusową łyżeczką (chashaku). Należy wsypać łyżeczkę matchy do miseczki zalać ok 100 ml gorącej, ale nie wrzącej wody i energicznie wymieszać za pomocą bambusowej trzepaczki.
Jednak do codziennego parzenia matchy nie potrzebujemy tak naprawdę tych przyrządów. Wystarczy, że do filiżanki wsypiemy płaską łyżeczkę proszku matcha, zalejemy ok 100 ml wody o temperaturze ok. 80 st. Celsjusza i wymieszamy przy użyciu elektrycznego spieniacza do mleka. Następnie, w zależności od intensywności smaku, jaki chcemy uzyskać, możemy dolać jeszcze wody.
Polecamy włączyć matchę do swojej diety!
Przepisy z matchą znajdziesz tutaj.
Smacznego!
Bibliografia:
1. Bielski W. „Deser na zielono” Cukiernictwo i Piekarstwo. 2007/5
2. Xianli W., Gary R. Beecher i wsp. “Lipophilic and Hydrophilic Antioxidant Capacities of Common Foods in the United States” Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2004/52
3. Chandini R. “Review on Herbal Teas”. Journal of Pharmaceutical Sciences and Research Vol. 6(5), 2014
4. Dawid J. Weiss, Christopher R. A. “Determination of catechins in matcha green tea by micellaer electrokinetic chromatography” Journal of Chromatography A.2003. 1011
5. Gramza-Michałowska A. “Herbata aromatyczny napój czy superantyoksydant?” Przemysł Spożywczy. 2010/64
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.