Moc kolorów warzyw i owoców
gotujwstylueko.plPowtarzały nam to babcie, mamy i my powtarzamy naszym dzieciom „jedz owoce i warzywa będziesz zdrów jak ryba”. Spożywanie warzyw i owoców daje nam bardzo dużo korzyści.
Dostarczają wielu cennych witamin, soli mineralnych, błonnika. W istotny sposób zmniejszają zachorowalność na różne choroby. Poprawiają wygląd naszej skóry, włosów, paznokci. Wpływają także korzystnie na nasze samopoczucie. Wiele owoców i warzyw, czy ziół to także afrodyzjaki. Należy jednak pamiętać, że żaden owoc czy warzywo nie dostarczy nam samodzielnie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego tak ważna jest różnorodność w naszej diecie. Matka Natura i w tym postanowiła nam pomóc. Zawarte w nich barwniki spełniają określone funkcje w naszym organizmie.
Warzywa i owoce można podzielić na 5 podstawowych grup kolorystycznych:
CZERWONE (barwniki: karotenoidy i likopen)
Dostarczają przede wszystkim dużej ilości witaminy C oraz antyoksydantów. Zaliczmy do nich pomidory, arbuzy, grejpfruty, paprykę czerwoną, czereśnie, wiśnie, rzodkiewkę, truskawki, buraki i owoc granatu. Zawierają one barwnik likopen (najwięcej mają go pomidory), który ma zbawienny wpływ na serce oraz układ krążenia, skutecznie obniżając poziom cholesterolu. Działa przeciwnowotworowo i odmładzająco usuwając z organizmu wolne rodniki.
FIOLETOWE (barwnik: antocyjany)
Poprawiają kondycję naczyń krwionośnych. Zapobiegają miażdżycy i chorobom układu krążenia. Produkty z tej grupy polecane są zwłaszcza uczniom oraz osobom żyjącym w ciągłym stresie. Do tej grupy zaliczamy jagody, borówki, bakłażany, jeżyny, buraki, ciemne winogrona, oliwki, figi. Są one bogatym źródłem antocyjanów, skutecznie eliminujących wolne rodniki. Poprawiają ukrwienie, odżywienie i dotlenienie mózgu. Zjadając je, poprawimy pamięć i koncentrację oraz zmniejszymy ryzyko choroby Alzheimera i związanej z wiekiem obniżonej zdolności zapamiętywania.
ZIELONE (barwnik: chlorofil)
Swój kolor zawdzięczają obecności chlorofilu. Barwnik ten opóźnia procesy utleniania komórkowego, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, eliminuje wolne rodniki. Przyspiesza gojenie ran, a także chroni przed szkodliwym promieniowaniem. Zaliczamy do tej grypy wszelkie sałaty, kapusty, brukselkę, szpinak, nać pietruszki, jarmuż, szczypiorek, koperek, fenkuł, brokuł, szparagi, paprykę zieloną, zieloną fasolkę szparagową, cukinię, kiwi, Te warzywa i owoce wspierają trawienie, stymulują pracę trzustki, wątroby i jelit. Zielone warzywa stanowią podstawę wszelkich diet oczyszczających, detoksykujących oraz odchudzających. Pozytywnie oddziałując na układ nerwowy, wpłyną na dobre samopoczucie. Zielone warzywa i owoce mają najwięcej kwasu foliowego niezbędnego w diecie przyszłych mam, kobiet w ciąży czy cierpiących na anemię.
POMARAŃCZOWE I ŻOŁTE (barwniki: beta-karoten)
Pomagają regulować gospodarkę wodną w organizmie, zapobiegają obrzękom i korzystnie wpływają na wzrok, gdyż karotenoidy w nich zawarte tworzą witaminę A. Do tej grupy zaliczamy marchewkę, paprykę żółtą, dynię, kukurydzę, fasolkę szparagową żółtą, papaję, pomarańcze, mandarynki oraz inne cytrusy. Nadający im barwę beta-karoten zbawiennie wpływa na elastyczność i wygląd skóry, włosów i paznokci. To również naturalny przeciwutleniacz, zwalczający wolne rodniki. Owoce i warzywa takie zapobiegają zwyrodnieniom stawów. Organizm nie jest w stanie sam wyprodukować beta-karotenu, dlatego należy go dostarczać codziennie w formie naturalnej, wraz z pożywieniem.
BIAŁE (flawonoidy i allicyny)
Są wrogami infekcji, gdyż posiadają flawonoidy (przeciwutleniacze) i allicyny o działaniu przeciwbakteryjnym. Do grupy białej zaliczamy czosnek, cebulę, pora, kalafiora, seler, pietruszka korzeń czy cykorię. Czosnek jest bardzo często nazywany naturalnym antybiotykiem, który wspomaga leczenie dzięki ajoenowi. Już nasze babcie i prababcie stosowały syropy z tej grupy warzyw i owoców jako lekarstwo na przeziębienie. Ponadto działają rozkurczowo, moczopędnie i przeciwzapalnie. Związki siarki zawarte w warzywach korzeniowych poprawiają stan skóry, włosów i paznokci, wspomagają też prawidłowy rozwój i pracę stawów. Z tych właśnie powodów warzywa i owoce w Piramidzie Zdrowego Żywienia znajdują się u jej podstawy. Wybierając świeże warzywa, należy zwracać uwagę na ich jakość i różnorodność, ale przede wszystkim na to, czy posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego, który daje gwarancję, że otrzymamy od nich samo dobro i nie znajdziemy w nich szkodliwych substancji i pozostałości pestycydów!
Arkadiusz Kordala - ekspert kategorii świeże warzywa i owoce
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2019 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.