Nasiona babki płesznik - zioła w służbie zdrowia
Sylwia KaczmarekBabka płesznik (Plantago psyllium L.) – babka śródziemnomorska, roślina jednoroczna uprawiana w rejonie Morza Śródziemnego, północnej Afryce i zachodniej Azji, w tym również w Polsce. Osiąga ok. 40 cm wysokości. Nasiona o gładkiej, lśniącej powierzchni, o barwie od jasno do ciemno brązowej, są najbardziej wartościową częścią rośliny. Mają eliptyczne kształty, wydłużone na końcach.
Z uwagi na dużą zawartość błonnika pokarmowego, nasiona babki płesznik stają się z dnia na dzień coraz bardziej popularne.
Błonnik, inaczej włókno pokarmowe, odgrywa szczególną rolę w regulacji czynności przewodu pokarmowego. Nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym i nie jest wchłaniany w jelicie cienkim. Przyspiesza perystaltykę jelit, przyczynia się do wydzielania śliny i innych soków trawiennych, zatrzymuje wodę, zapobiega zaparciom, a także wiąże kwasy żółciowe, zanieczyszczenia żywności i metale, przez co ogranicza ich absorpcję.
Podsumowując, błonnik to składnik niezbędny do prawidłowej pracy układu pokarmowego.
Spożycie nasion babki płesznik jest szczególnie zalecane dla osób z wrażliwymi jelitami, ponieważ nasiona w obecności wody uwalniają śluz i tworzą żel ułatwiający przesuwanie mas zalegających w jelitach, nie powodując otarcia ścian jelit.
Wspomniany śluz jest dominującym składnikiem nasion babki płesznik i stanowi około 10-12%. Znajduje się on w zewnętrznej błonie nasion (łupinie). Zbudowany jest przede wszystkim z rozpuszczalnej frakcji polisacharydów (cukry złożone). Ponadto w nasionach znajdują się białka, tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe linolowy, oleinowy i palmitynowy oraz śladowe ilości steroli roślinnych.
Jest dobroczynnym środkiem wspomagającym prawidłową i szybką przemianę materii. Powstały żel przeczyszcza układ pokarmowy oraz usuwa szkodliwe zanieczyszczenia z organizmu. Korzystnie wpływa na regulację poziomu cholesterolu we krwi. Jest także suplementem diety. Codzienne spożycie zmniejsza uczucie głodu.
Najkorzystniejszą dla naszego organizmu formą spożycia nasion babki płesznik jest przygotowanie jej rano na czczo lub wieczorem przed snem. Należy wymieszać 1-2 łyżeczki w szklance letniej wody, po czym wypić. Popić szklanką innego napoju (herbaty lub soku owocowego).
Możemy również stosować go jako dodatek do jogurtów, deserów lub jako zagęszczacz do potraw. Należy pamiętać aby po spożyciu nasion dostarczyć organizmowi dużej ilości płynów.
Maksymalna dzienna dawka to 5 łyżeczek na dzień, odpowiadająca 16 g błonnika. Dzieci od 6 do 12 lat 1-2 łyżeczkę, raz dziennie. I nie jest wskazana dla dzieci poniżej 6 roku życia.
Pamiętając o zrównoważonym spożyciu, zawsze czytajmy etykiety produktów, gdyż zalecenia producentów są bardzo istotne w aspekcie prawidłowego odżywiania.
Źródła:
-
Kozłowski J, Bilińska E, Buchwald W. Nasiona roślin leczniczych jako leki i surowce zielarskie 2008; (http://www.panacea.pl/articles.php?id=2506)
-
Psyllium Supplement Forms: http://www.umm.edu/altmed/articles/psyllium-000321.htm
-
“Żywienie Człowieka” J. Gawęcki 2010 Wyd. PWN
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.