Orzechy - aromatyczna, najlepsza, zdrowa przekąska - Trudny orzech do zgryzienia - Część III
Agata ZakrzewskaWszystkie orzechy dostarczają wiele dobrych składników odżywczych, m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, błonnik, witaminy, składniki mineralne; ale różnice w zawartości poszczególnych składników w różnych rodzajach orzechów są spore. Patrz tabela w artykule Trudny orzech do zgryzienia - część I. Orzechy wpływają korzystnie na różne części organizmu: układ nerwowy, układ krążenia, mózg; zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób, np. cukrzycy, serca, udaru mózgu i niektórych nowotworów; dobrze oddziałują na skórę, włosy i paznokcie.
Warto jeść wszystkie orzechy - po trochu. Lepiej nie przesadzić z ich ilością, ponieważ są bardzo kaloryczne, mimo że to dobre kalorie, składniki w nich zawarte służą raczej do budowy innych rzeczy niż tkanka tłuszczowa.
Większość orzechów zawiera w sobie głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, wyjątkiem jest kokos, u którego przeważają nasycone kwasy tłuszczowe. Najwięcej tłuszczu występuje w orzechach makadamia i pekan, najmniej w kokosach. Indeks glikemiczny orzechów jest niski i wynosi IG=15 dla wszystkich, oprócz kokosa, którego IG=45.
Poniżej zajmięmy się orzechami, które w opinii ekspertów są najbardziej aromatyczne ale również i najdroższe.
rosną na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, na południowym wybrzeżu Morza Czarnego, w Rosji, Korei, Chinach i Japonii.
Piniole (inna nazwa orzeszków piniowych) otrzymuje się z szyszek sosen, a spożywa ich nasiona.
Są jednymi z najdroższych orzeszków na świecie. Mają jasnokremową barwę, są małe, miękkie, delikatne w smaku, bardzo aromatyczne – czuć od nich zapach sosny. Szybko jełczeją. Uważane za afrodyzjak.
Zawierają sporo cynku, witaminy K, niacyny, potasu, są także dobrym źródłem magnezu.
Cynk, którego mają najwięcej ze wszystkich orzechów, poprawia męską płodność: odgrywa ważną rolę w produkcji testosteronu i przedłużaniu żywotności plemników.
Witamina K odpowiedzialna jest za krzepnięcie krwi, zmniejsza za duże krwawienia miesiączkowe, hamuje rozwój nowotworów (wątroby), a także chroni przed osteoporozą uwapniając kości.
Niacyna pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz na stan skóry, a potas obniża ciśnienie tętnicze.
Orzeszki piniowe pomagają na suchy kaszel oraz łagodzą stan zapalny.
Dodaje się je do ciast, deserów, sałatek, pesto, sosów podawanych do dań z makaronem, łączy się je z jagnięciną i łagodnymi serami. Na ich bazie wytwarza się olej oraz miód piniowy.
pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Uprawiane są w Ameryce Północnej, Australii i Afryce Południowej. Stany Zjednoczone są ich największym producentem na świecie, oprócz nich produkują je także Meksyk, Australia, Izrael, Republika Południowej Afryki, Chiny oraz Argentyna.
Słowo „pecan”, pochodzi z języka Indian Algonkinów, oznacza "orzech zbyt twardy do zgniecenia dłonią" lub "coś do zmiażdżenia tylko narzędziem".
Pekany mają owalny kształt długości od 2,5 do 6 cm, szerokości od 1,5 do 3 cm. Jądro orzecha pokryte jest zieloną okrywą oraz brązową błyszczącą łupiną. Jest jadalne, brązowe, podobne kształtem do orzecha włoskiego, ale o bardziej wydłużonym kształcie i o mniejszych fałdach. Są słodsze, bardziej delikatne w smaku od orzechów włoskich i bardziej maślane.
Można jeść je jako przekąskę (surowe, suszone, solone czy kandyzowane), dodawać do ciast, kremów, deserów, lodów, pralinek czy używać do dekoracji.
pochodzą z Iranu i Stanów Zjednoczonych, występują w Afganistanie, Pakistanie, Indiach, Grecji i Turcji. Rosną na drzewach pistacjowych, ukryte są w szarawej łupinie, która po dojrzeniu powoli się rozchyla, są jednymi z najsmaczniejszych i najzdrowszych orzechów. Potocznie nazywane są pistacjami, także zielonymi migdałami lub orzechami szczęścia.
Pistacje są cennym źródłem witamin z grupy B, z niej najwięcej jest witaminy B6; dostarczają także minerały: potas – najwięcej ze wszystkich orzechów, żelazo, wapń, fosfor, miedź, magnez, mangan. Zawierają także przeciwutleniacze, np. gamma-tokoferol (odmiana witaminy E); jako jedyne orzechy karotenoidy: luteinę i zeaksantynę; błonnik, białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A.
Luteina i zeaksantyna dobrze wpływają na wzrok, mogą zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej, w porównaniu do innych orzechów zawierają dużo witaminy A, która chroni przed rozwojem kurzej ślepoty i zespołem suchego oka.
Zawarty w nich błonnik reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom, wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz pomaga w odchudzaniu. Nienasycone kwasy tłuszczowe także wspomagają odchudzanie, regulując metabolizm i zapobiegając gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.
Potas obniża ciśnienie tętnicze; witamina B6 reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, wpływa na prawidłową pracę serca, napięcie mięśni, skurcze oraz wzmacnia jego odporność; wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby. Z powodu dużej ilości żelaza są dobre dla anemików; polecane kobietom z bardzo obfitymi miesiączkami.
Pistacje trzeba jeść rozsądnie, inaczej mogą przyczynić się do nadwagi i zaparć.
Na rynku dostępne są najczęściej pistacje prażone i solone, ale dużo zdrowsze są te nieprażone – wtedy zawierają nawet o połowę więcej antyoksydantów.
Można jeść je prosto z łupinki lub w postaci wytłaczanego z nich oleju, a także używać do wyrobu lodów, budyni, marcepanów, ciast i jako nadzienia do cukierków.
Tabelę z wartościami odżywczymi składników w orzechach znajdziesz na końcu artykułu:
http://gotujwstylueko.pl/eko-kuchnia-1/wiemy-co-jemy/trudny-orzech-do-zgryzienia-czesc-i-1
O polskich orzechach i oleju z orzechów włoskich przeczytasz w artykule:
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.