Słodki urok syropu z agawy
gotujwstylueko.plSyrop z agawy jest doskonałą alternatywą dla cukru. Swoją konsystencją przypomina rozrzedzony miód lub lekki syrop klonowy. Jest trzykrotnie słodszy od cukru, jednocześnie posiada do 5 razy niższy niż miód indeks glikemiczny. Zawiera spore ilości inuliny - naturalnego prebiotyku.
Skąd się bierze syrop z agawy?
Syrop z agawy powstaje z wyciśniętego z rdzenia soku. Następnie poddaje się go obróbce: filtrowaniu i podgrzewaniu. Na tym etapie zostaje zagęszczany do konsystencji syropu, którego barwa waha się od jasnej do ciemnej, zależnie od sposobu przeprowadzenia procesu.
Jako dodatek do dań
W wielu przepisach kulinarnych stosuje się go zamiast cukru lub miodu. Weganie zastępują nim miód. Ponieważ bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie, używa się go także do słodzenia zimnych napojów. Jasny nektar posiada łagodny smak, dlatego jest niezwykle przydatny w delikatnych potrawach i drinkach. Nektar ciemniejszy charakteryzuje się bardziej wyraźnym aromatem. Najmocniejszy, karmelowy smak posiada nektar ciemny, którego używa się do deserów, drobiu, mięsa i owoców morza. Smakosze używają go także jako gotowej polewy do naleśników lub gofrów.
Co w nim jest?
Główne składniki syropu z agawy to glukoza i fruktoza. To dzięki sporej zawartości fruktozy syrop ma niezwykle niski wskaźnik glikemiczny. Zależnie od źródeł podaje się, że w syropie z agawy jest 92%-56% fruktozy i 20%-8% glukozy. Agawa zawiera także spore ilości inuliny - naturalnego prebiotyku, który chroni przewód pokarmowy, obniża poziom cholesterolu i redukuje toksyny. Inulinie poświęciliśmy oddzielny artykuł, gdzie dokładnie opisujemy jej właściwości.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.