Smoothie vs soki
wegewedaSok vs smoothie. Czym się różnią? Co jest zdrowsze?
Zdrowie z roślin
Rośliny są najbardziej odżywczymi pokarmami, jakie spożywamy. Owoce, warzywa i zielenina to bogactwo przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A, C, E oraz minerałów: żelaza, potasu, wapnia, magnezu. Mają też bardzo dużo błonnika, który wpływa korzystnie na cały układ pokarmowy. Rośliny zawierają tysiące ważnych dla zdrowia substancji, które pomagają zachować zdrowie i walczyć z chorobami. Dieta ma wpływ na całe nasze życie, dlatego bardzo ważne jest, aby każdego dnia dostarczać sobie odpowiednią ilość pokarmów roślinnych. Zalecana dawka owoców i warzyw to 5-9 porcji dziennie. Picie soków lub smoothies to jeden z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych sposobów wzbogacenia swojego jadłospisu w dobroczynne związki odżywcze pochodzące z roślin.
Gotowane czy surowe
Najbardziej wartościowe są warzywa i owoce surowe. Ciepło jest szkodliwe dla enzymów. Wiele ważnych związków i witamin rozpuszcza się w wodzie , a kiedy gotujemy warzywa owe związki i witaminy zostają wypłukane i przedostają się do wody. Wiele związków i witamin ginie też w wysokiej temperaturze. Zarówno wyciskanie, jak i otrzymywanie soków za pomocą miksowania owoców i warzyw to dwa niezwykle skuteczne sposoby dostarczenia sobie porządnej porcji witamin i minerałów bez zbędnych strat powstających w procesie obróbki. Istnieje jednak istotna różnica pomiędzy tymi dwiema metodami.
Czym są soki
Soki możemy wytłoczyć za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Jej działanie polega przede wszystkim na wydobyciu płynnej części z części stałej rośliny w taki sposób, że większość nierozpuszczalnego błonnika zostaje od soku oddzielona. Jest to korzystne z kilku powodów. Po pierwsze organizm nie otrzymuje dużej ilości błonnika ingerującego w proces trawienia. Dzięki temu wszystkie substancje odżywcze, witaminy, enzymy są wchłaniane niemal od razu do krwioobiegu, dając zastrzyk energii i witalności. Po drugie, oddzielając składniki odżywcze od błonnika jesteśmy w stanie w jednej szklance zgromadzić ogromną ilość dobrych składników, które wpłyną korzystnie na stan naszego zdrowia. Picie soków pozwala odpocząć systemowi trawiennemu. Dzięki czemu komórki organizmu mogą skupić się na regeneracji.
Czym są smoothies
Smoothies otrzymuje się za pomocą miksowania. Miksowanie nie polega na oddzieleniu płynu z warzyw i owoców, ale wymieszaniu wszystkiego razem np. za pomocą blendera. W ten sposób nie pozbywamy się błonnika. Tak przyrządzony napój jest mniej wartościowy od soku wyciskanego z kilku powodów. Po pierwsze jest uboższy o wartości odżywcze, ponieważ w czasie miksowania wciąga się sporo powietrza, a to nasila proces utleniania. Po drugie, gdy pozostawimy cały błonnik, wtedy wymagamy od naszego organizmu większej pracy podczas trawienia. To wydłuża czas, w jakim substancje odżywcze przenikną do naszych komórek. Picie smoothie ma też dobre strony. Duża ilość błonnika wspomaga wymiatanie toksyn z naszego organizmu i reguluje wypróżnienia. Ogranicza też wchłanianie cukru z owoców. Plusem miksowania jest również to, że cała treść z warzyw i owoców pozostająca w smoothie zapewnia nam uczucie większej sytości. Można na ich bazie przygotować pełnowartościowy posiłek, dodając podczas miksowania orzechy, masło orzechowe, nasiona chia, nasiona konopi, czy płatki owsiane. To nadaje smoothie całkiem inną wartość odżywczą od tej, jaką zapewnia nam sok. Jedną z głównych cech, która jeszcze odróżnia smoothie od soku jest konsystencja napoju. Smoothie są zdecydowanie gęstsze, dają poczucie sytości. Wypicie szklanki smoothie zdecydowanie może zastąpić jeden z posiłków.
Jakich owoców lub warzyw można użyć do przygotowania napoju?
W soku z wyciskarki, dzięki oddzieleniu płynu od miąższu, jesteśmy w stanie zmieścić znacznie więcej składników niż bylibyśmy w stanie zjeść w całości lub zmiksować blenderem. Dodatkowo wyciskarka nie ma właściwie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o dobór owoców lub warzyw. Sprzęt świetnie radzi sobie z twardszymi owocami takimi, jak jabłka, gruszki, ananasy, melony, a także owocami w skórkach, takimi jak winogrona, czereśnie, wiśnie. Warzywa także nie stanowią dla wyciskarki problemu, która poradzi sobie z marchwią, burakiem, pietruszką selerem, a także każdym rodzajem zielonych liści. Smoothie ma pewne ograniczenia. Składnikiem smoothies są owoce miękkie takie, jak banany, maliny, truskawki, jagody. Z warzywami blender nie poradzi sobie najlepiej, ale z powodzeniem zmiksuje wszelkie zielone liście, które wspaniale mogą wzbogacić nasz owocowy napój.
Najlepsza pora na smoothie lub sok
Tak naprawdę każda pora jest dobra, aby dostarczyć sobie porcji warzyw i owoców.
Picie soków lub smoothies doskonale sprawdza się na śniadanie, kiedy nasz organizm potrzebuje pobudzenia, a procesy nocnego oczyszczania nadal trwają. Zawarte w warzywach i owocach antyoksydanty wzmocnią detoksykację, a my, dzięki witaminom i minerałom, otrzymamy zastrzyk świeżej energii na rozpoczęcie aktywnego dnia. Soki i smoothies będą też odpowiednie na drugie śniadanie, przekąskę, czy deser. Możesz je pić jako zamiennik dowolnego posiłku w ciągu dnia. Warto wprowadzić ten zdrowy nawyk do naszej codziennej diety.
Co łączy soki i smoothies?
Soki i smoothies nie tylko czyszczą i odtruwają organizm, ale pomagają też w przywracaniu równowagi kwasowo-zasadowej w tkankach, leczą i odżywiają jelita, a także wzmacniają układ odpornościowy. Dodatkowo są pyszne, naturalne i łatwo przyswajalne. Kombinacje smaków i kolorów dają nieograniczone możliwości. Który sposób przyrządzania warzywno-owocowego napoju wybierzesz dla siebie?
Poranny detoks, czyli zielony oczyszczający sok
Składniki na 2-3 szklanki soku:
(czas przygotowania ok. 20 minut)
2 spore garście szpinaku
2 spore garście jarmużu
2 łodygi selera naciowego
pół pęczka natki pietruszki
1 średniej wielkości korzeń pietruszki
2 małe jabłka
2 banany
woda
Przygotowanie:
1. Szpinak i jarmuż wrzuć do miski i przez chwilę mocz w zimnej wodzie.
2. Łodygi selera naciowego oraz natkę pietruszki umyj, posiekaj i dorzuć do szpinaku i jarmużu. Przepłucz wszystko pod bieżącą wodą.
3. Pietruszkę obierz ze skóry, pokrój w drobną kostkę i zostaw na desce. Jeśli masz pietruszkę z upraw organicznych, nie musisz jej obierać. Pod skórką kryje się najwięcej witamin
4. Jabłka umyj i, jak wyżej, obierz lub nie, pokrój w ćwiartki i wytnij gniazda nasienne.
5. Banany pozbaw skóry i na tym etapie możesz uruchamiać wyciskarkę Zawsze zaczynaj od twardych warzyw, w tym wypadku od pietruszki. Wrzucaj po kilka kostek do wlotu wyciskarki. Następnie w ruch idzie zielona mieszanka warzyw: szpinak, jarmuż, seler naciowy i natka pietruszki. Kiedy przerobisz wszystkie liście, wzuć w całości banana, najpierw jednego. Zanim zacznie się przerabiać, dorzuć kilka cząstek jabłka, żeby miał więcej wody. Wrzuć drugiego banana i pozostałe cząstki jabłka.
6. Zamieszaj sok i pij na zdrowie!
Smoothie z ananasowo-truskawkowe z bananem i roszponką
Składniki na 2 szklanki smoothie:
(czas przygotowania ok. 10 minut)
5 plastrów świeżego ananasa
ok. 10 truskawek
2 banany
garść roszponki
¼ szklanki wody
Przygotowanie:
Ananasa pokrój na mniejsze kawałki. Truskawki umyj i pozbaw szypułek. Pokrój na cząstki lub plasterki. Banany obierz ze skóry i pokrój w plastry. Wszystkie owoce wrzuć do miski, dorzuć garść umytej roszponki i dolej wodę. Całość miksuj blenderem, aż z owoców powstanie jednolity napój, a zielenina będzie rozdrobniona. Smacznego!
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.