Soja - za i przeciw
TomCookSoja obok pszenicy i ryżu zaliczana jest do najważniejszych ziaren świata. W Azji produkty spożywcze na bazie soi stanowią filar i podstawę pożywienia wielu milionów ludzi. Najbardziej rozpowszechnionym produktem spożywczym przygotowanym z ziaren soi jest tofu, często nazywanym serem z racji podobieństwa w procesie produkcji do twarogu z mleka krowiego.
A ta biała kostka , to co to jest ?
Tofu, miękki biały serek uzyskany z mleka sojowego przed dodanie koagulatu ( substancji która w mleku sojowym oddziela serwatkę i twaróg). Najczęściej środkiem zagęszczającym / ścinającym białko jest sól nigarii, siarczan wapnia, chlorek magnezu czy sok z cytryny.
Zwykle sprzedawane jest w kostce zanurzone w wodzie, w plastikowym lub kartonowym pudełku.
Smak tofu jest neutralny, bardzo delikatny, nie narzucający się dlatego też jest wdzięcznym składnikiem wielu potraw nie tylko ze względu na swoje właściwości odżywcze i zdrowotne ale przede wszystkim jako składnik który bardzo dobrze łączy się z przyprawami i sosami. W zasadzie chłonie je jak gąbka, dzięki czemu o końcowym jego smaku , decyduje sam kucharz.
Tofu występuje w wielu postaciach:
-
Jedwabiste – ze względu na swoją delikatną jedwabistą konsystencję głównie wykorzystywane do przygotowania sosów, dipów, ciast.
-
Naturalne – w postaci twardej i miękkiej. Pokrojone w kostkę lub plasterki może być smażone w głębokim tłuszczu, smażone, gotowane z warzywami lub dodane bezpośrednio do sałatki.
-
Pozostałe – producenci tofu oferują go w różnych wersjach : wędzone, z dodatkami min: warzywami, bazylią, smażone, grillowane, marynowane. W przypadku tofu wędzonego świetnie sprawdza się jako dodatek do kanapek czy podstawa dla past kanapkowych.
-
Produkty na bazie tofu – wybór bardzo szeroki: kotlety i burgery, parówki, smalczyki i pasty kanapkowe, sery i serki topione. Wiele z nich jest bardzo smaczna, szybka i wygodna w przyrządzeniu i może stanowić z warzywami, ryżem, kaszą, ziemniakami główne danie.
Jak wybrać tofu
Przy wyborze tofu oprócz własnych preferencji smakowych i planu co chcemy z niego zrobić powinniśmy się dodatkowo kierować wyborem : tofu ekologiczne czy konwencjonalne. Dlaczego jest to tak istotne. Ziarno soi obok kukurydzy jest najczęściej genetycznie modyfikowanym ziarnem na świecie. Jedynie ekologiczne tofu daje gwarancję, że nie zostało wyprodukowane z soi GMO. Gdzie można kupić tofu. Mimo zwiększającego się popytu na tofu, duże markety nie wprowadzają go do swojej oferty na stałe, najszybciej można kupić je w sklepach ze zdrową żywnością lub sklepach spożywczych online. Zawsze pozostaje alternatywa – zrobić je samemu.
Właściwości odżywcze tofu
Tofu coraz częściej staje się jednym ze składników nowoczesnej kuchni nie tylko z racji walorów smakowych ale także odżywczych.
Wiele osób rozpatrujących przejście na dietę bezmięsną-wegetariańską, obawia się że nie dostarczy odpowiedniej ilości białka dla swojego organizmu. Brak białka w diecie wegetariańskiej jest bardzo często podnoszonym argumentem przez przeciwników odżywiania się bez mięsnego. Czy słusznie.
Białko sojowe w tofu , zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne , występujące w białku zwierzęcym, jest doskonale przyswajalne przez nasz organizm , dodatkowo jest bardzo nisko kaloryczne i nie zawiera cholesterolu, ma znacznie mniej tłuszczów nasyconych niż mięso. dzięki temu jest bezpiecznym substytutem mięsa .
Tofu jest również źródłem wapnia, a także innych minerałów i witamin: żelaza, fosforu, potasu, sodu, witamin z grupy B, choliny i witaminy E.
Kolejną zaletą tofu jest jego bogactwo w związki fitochemiczne, które pomagają zmniejszyć dolegliwości związane z menopauzą czy ograniczyć ryzyko rozwoju nowotworów piersi.
Kontrowersje wokół soi.
Tofu jako produkt pochodny ziarna soi, może zostać uznany za produkt zaliczany do grupy żywności mający negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czy słusznie ? Wielu lekarzy zalicza soję do ziaren mających silne właściwości antyrakowe, szczególnie jeżeli dotycz nowotworów hormono zależnych. Potwierdzeniem tej tezy mogą być ogromne różnice występowania raka piersi i prostaty między krajami gdzie spożywa się dużo produktów sojowych i gdzie to spożycie jest śladowe.
W Japonii, Chinach i Indonezji poziom nowotworów hormonozależnych jest bardzo niski w stosunku do krajów zachodnich.
Należy również zauważyć że europejczycy jeżeli już spożywają produkty sojowe to zwykle jako niskiej jakość białko sojowe wytwarzane metodami przemysłowymi i dodawane w olbrzymich ilościach jako wypełniacz do hamburgerów, kiełbas, wyrobów mleczarskich, słodyczy, ciast i ciasteczek, pieczywa i produktów mleczarskich.
Poniżej smaczna potrawa z wykorzystaniem tofu.
Pasta kanapkowa z wędzonego tofu i oliwek czarnych
Składniki:
100 g tofu wędzone
1 łyżka tamari
2 łyżki Masło ghee / Olej kokosowego.
½ cebula (pokrojona w talarki)
2 ząbek czosnku
1/3 łyżeczki soli i pieprzu
1/2 łyżki oleju sezamowego ( prażonego)
50 g oliwek Kalamata ( bez pestek)
1 łyżka oliwy z oliwek
4 łyżki ziaren słonecznika ( sprażonych)
Przygotowanie:
Blender:
Włóż tofu do blendera, dodaj łyżkę tamari. Zmiksuj.
Patelnia:
Rozgrzej na patelni masło ghee lub olej kokosowy. Dodaj cebule, smaż 2-3 minuty. Dodaj czosnek, sól, pieprz, oraz oliwki. Smaż 7 -8 minut. Dodaj oleju sezamowego. Smaż 4-5 minut.
Blender:
Przenieś z patelni usmażone oliwki z cebulą, do blendera z tofu. Zmiksuj dokładnie.
Miska
Przenieś z blendera zmiksowaną masę oliwek i tofu, dodaj ziarna słonecznika, wymieszaj dokładnie łyżką lub ręka.
Podajemy:
Doskonale pasuje na kanapce, z pomidorem, ogórkiem lub innymi dodatkami. Pastę można dodać do makaronu.
Przepisy z wykorzystaniem tofu znajdziesz tutaj.
Przepisy z wykorzystaniem soi znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.