Świeżo zamrożone, czyli jakie? Oto jest pytanie!
gotujwstylueko.plŚwieżo zamrożone, czyli jakie? Oto jest pytanie!
Wielokrotnie produkty mrożone są odrzucane przez konsumentów, bo w naszej mentalności wciąż pokutuje przekonanie, że są to surowce gorsze niż świeże. Dziś nadszedł czas, by skonfrontować się z tymi mitami.
DLACZEGO BIO?
Bez trudu można zauważyć, że produkty BIO od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Dlaczego? Dlatego, że proces ich wytworzenia na każdym etapie podlega ścisłej kontroli. W 2beBIO bada się glebę, na której rośnie roślina, ale także wszystkie inne pola dookoła. Później, wraz ze wzrostem owoców, bada się je na różnych etapach rozwoju.
NA CZYM POLEGA PROCES FRESH-FROZEN?
Wiele osób myśli, że jeśli kupi owoce lub warzywa mrożone – straci ich walory smakowe lub odżywcze. Nic bardziej mylnego. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że mrożenie to nic innego, jak szybkie schłodzenie produktów do maksymalnie -30°C, a potem przechowywanie ich w ok. -18°C. Owoce są przewożone tuż po zbiorze do skupu, a następnie do mroźni. Dzięki tak opracowanej metodzie zachowujemy niemal wszystkie ich wartości odżywcze. Co ciekawe, świeże owoce, które pokonują kilometry do sklepów i marketów, z każdą minutą tracą swoje walory. Są więc mniej odżywcze niż mrożone produkty BIO.
DROGA SUROWCA – Z POLA NA TALERZ
Aby jeszcze bardziej obrazowo przedstawić proces przygotowania produktów 2beBIO - weźmy na warsztat ulubienicę wszystkich – truskawkę!
• Truskawka, bezpośrednio po zakończonym danego dnia zbiorze, jest transportowana do zakładu, który jest zlokalizowany najbliżej rejonu zbioru. Dlaczego? Bo skrócenie czasu między dostawą, a mrożeniem jest kluczowe dla zachowania najwyższej jakości produktu.
• Surowiec w zakładzie przechodzi skrupulatną kontrolę jakości. Oceniane są parametry organoleptyczne i mierzona jest zawartość cukru. Po akceptacji zgodności wyników badań ze specyfikacją UE, truskawka trafia do „komory zerowej”, gdzie w temperaturze 0 - 4°C jest schładzana. Po co? By zahamować rozwój drobnoustrojów i przygotować ją do mrożenia.
• Następnie truskawka jest myta na płuczkach (wodno-powietrznych i szczotkowych).
• Później produkt sortuje się ręcznie w celu eliminacji ewentualnych zanieczyszczeń organicznych.
• Wreszcie truskawka trafia do tunelu zamrażalniczego, w którym w temperaturze około -25° C jest zamrażana (IQFIndividual Quick Freezing). Mrożenie trwa zaledwie kilka minut. Ten rodzaj mrożenia pozwala na zachowanie właściwości organoleptycznych i zamrożenie oddzielnie każdego owocu (brak zbryleń).
• Zamrożona truskawka przechodzi przez sito wibracyjne w celu eliminacji śniegu, lodu i drobnych połamanych owoców. Przed zapakowaniem w worki weryfikowana jest temperatura produktu (musi mieć co najmniej -18°C). Towar pakowany jest w worki i trafia do komory składowej z temperaturą powietrza co najmniej -22°C.
Tak kończy się etap mrożenia i przygotowania towaru do półproduktu. Następnie sortujemy truskawkę dowyrobu gotowego:
• Towar trafia na linię produkcyjną.
• Sito wibracyjne odseparowuje fragmenty owoców poniżej 15 mm.
• Następnie towar przechodzi przez elektroniczne urządzenia sortujące, które za pomocą nowoczesnych technologii odseparowują owoce z wszelkimi wadami oraz ciała obce.
• Na taśmie sortowniczej truskawki są sortowane ręcznie.
• Potem przeprowadzana jest kolejna kontrola jakości związana ze sprawdzeniem wyglądu, smaku i zapachu truskawek na zgodność ze standardami 2beBIO.
• Po zapakowaniu w kartony towar przechodzi detekcje metalu.
• Na koniec towar transportowany jest do zakładu, w którym jest rozparcelowany na porcje do sprzedaży detalicznej 2beBIO. Na tym etapie przeprowadzane są kolejne dwie kontrole jakości (jedna w momencie dostawy, druga podczas procesu pakowania). Ba! Na każdym etapie produkcji wykonywane są badania laboratoryjne (pestycydy, mikrobiologia, metale ciężkie, chlorany, wirusy). Stąd właśnie teza, że produkty mrożone wcale nie są gorsze od świeżych. Wręcz przeciwnie – możliwie najkrótszy łańcuch dostaw pozwala „zahibernować” surowiec, który zachowuje całą paletę wartości odżywczych i sensorycznych.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 19 Zima 2021/22
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.