Zamień czarną herbatę na napar z czystka
Barbara StrużynaCzystek Cistus Incanus jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli, tzn. związków fenolowych, które wykazują działanie antyoksydacyjne i wspierają układ immunologiczny. Czystek znany jest już od 2500 lat. Jego uzdrawiające działanie było wykorzystywane przed narodzinami Chrystusa. Wiele osób wierzy, że mirra ze Starego Testamentu to właśnie czystek. Roślina ta występuje w rejonie basenu Morza Śródziemnego, a przede wszystkim w Grecji i Wyspach Kanaryjskich. Ze względu na urodziwe kwiatuszki, bardzo często uprawiany był jako roślina ozdobna.
Czystek niezwykle korzystnie wpływa na nasz organizm, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a regularne stosowanie pozwala zauważyć pozytywne efekty po miesiącu.
Oto kilka powodów, dla których warto czarną herbatę zamienić na napar z czystka:
Cistus Incanus - czystek ma działanie:
- przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne
- wspomaga pracę serca
- opóźnia proces starzenia
- łagodzi infekcje żołądkowe i jelitowe
- ma działanie przeciwhistaminowe (zmniejsza reakcje alergiczne)
- wspomaga walkę z przewlekłymi zapaleniami zatok
- wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzatorowe krwi
- oczyszcza organizm z ciężkich metali - szczególnie polecany palaczom, ponieważ redukuje kadm
Dzięki zawartym w czystku polifenolom, możemy wspomóc organizm, aby ustrzec się przed najgroźniejszymi postaciami raka (płuc, żołądka, jelit, przełyku, trzustki, wątroby, gruczołu sutkowego, prostaty, skóry), ponieważ hamują one związki odpowiedzialne za powstawanie zmian nowotworowych.
Wspomaga w leczeniu boreliozy. Substancje zawarte w czystku "oklejają krętki" bakterie i w ten sposób je unieszkodliwiają. Warto włączyć czystka do diety, jeżeli lubimy leśne wycieczki, gdyż działa on odstraszająco na kleszcze.
Napar z czystka jest znakomitym środkiem do pielęgnacji jamy ustnej jako środek dezynfekujący i delikatnie wybiela zęby.
Pewnie zalety wymieniać można by jeszcze długo, ale ważne jest spożywanie tego zioła regularnie i długo. Efekty można zauważyć po 4- 5 tygodniach, pijąc 1-2 szklanki dziennie. W/g zaleceń producentów herbatkę z czystka można podawać dzieciom powyżej 3 miesiąca życia. W zasadzie nie ma przeciwwskazań, ale dobrze jest czystek włączyć do diety malucha, kiedy ten jest już przepajany inną herbatką, tak ok. 6 miesiąca i podawać 1 – 2 łyżki stołowe.
Przy zakupie czystka należy zwrócić uwagę na jakość zakupionego suszu. Najlepiej nabyć zioła cięte, a nie mielone aby samemu ocenić, czy w opakowaniu nie jest zbyt wiele gałązek, które pogarszają walory jakościowe i smakowe napoju. Najlepiej jak susz składa się z ususzonych kwiatków i liści lub samych listków.
Herbatka z czystka
Łyżeczkę czystka zalewamy wrzątkiem i pod przykryciem parzymy 10 min., następnie przecedzamy i pijemy. Profilaktycznie 1-2 szklanki dziennie.
Susz czystka możemy zaparzać kilka razy. Smak i właściwości naparu zachowują się do 4 parzeń.
Odwar z czystka
Ok. 10 gram czysta zalać niepełną szklanką wrzątku (200 -220 ml) i gotować 10 minut, zostawić do ostygnięcia, przecedzić.
Stosować zewnętrznie do przemywania, okładów lub płukanek.
W przypadku poważniejszych schorzeń, stosować wspomagająco do picia w ilościach 100 ml, 3 - 4 razy na dobę.
Smak czystka możemy wzbogacić o dodatek miodu, soku malinowego, cytryny lub innych ziół, np. mięty. W smaku czystek przypomina zieloną herbatę z lekką miętową nutą, zatem nie tak trudno będzie nam zamienić czarną herbatę na lekki, ziołowy napar. Na zdrowie.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.