Złota królowa, czyli co warto wiedzieć o makaronach?
Barbara StrużynaPo raz pierwszy słowo „makaron” pojawia się w dokumencie z Genui, datowanym na 1244 rok. Prawdopodobnie makaron, lub podobny typ potrawy, znany był już wcześniej Grekom, Etruskom i Rzymianom, jednak pierwszy dowód jego istnienia na piśmie pochodzi z roku 1154 i odnosi się do "itriyan" produkowanego na Sycylii - to nic innego, jak dzisiejszy cienki makaron „vermicelli”. Nie jest przypadkiem, że pierwsze fabryki makaronu powstały w południowych Włoszech, gdzie powszechnie uprawiana była pszenica durum, będąca źródłem skrobi, białka i składników mineralnych oraz witamin z grupy B i kwasu foliowego. Makaron pozostaje niekwestionowaną królową kuchni włoskiej.
Proces produkcji
Pszenica durum, z której produkowany jest makaron Alce Nero, pochodzi z upraw na Sycylii, Puglii, Basilicaty, Lacjum, Toskanii i Lombardii. Podstawowymi składnikami ciasta na makaron jest semolina, mąka która powstaje po zmieleniu ziaren pszenicy durum, oraz woda. Pierwszy etap produkcji polega na dokładnym wymieszaniu obu składników (woda stanowi około 20/25% objętości) i wyrobieniu ciasta (proces trwa około 20 minut). Kolejny etap to wytłaczanie makaronu. Alce Nero stosuje specjalną technikę, która polega na użyciu tradycyjnych matryc
z brązu, nadających makaronom specyficzną, chropowatą powierzchnię, co wydatnie poprawia absorbcję sosów. Gotowy makaron jest następnie suszony w temp. ok. 50 C przez okres od 8 do 30 godzin, w zależności od wielkości i kształtu.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.