3 dni o żywności ekologicznej. II Kongres „BIOEXPO” za nami
gotujwstylueko.plTrzy dni, sześć paneli tematycznych, blisko pięćdziesięciu ekspertów i ponad 300 słuchaczy. Kongres „BIOEXPO”, który odbywał się 8-10 października w PTAK Warsaw Expo, jak co roku przyciągnął ekspertów, rolników, producentów oraz miłośników biożywności i ekologicznego podejścia do środowiska.
Tegoroczne panele dyskusyjne Kongresu „BIOEXPO” podejmowały tematykę warunków rozwoju i tendencji na rynku bio w Polsce, jego szans i barier oraz kanałów dystrybucji. Prelegenci nawiązali również do najnowszych badań, czystej etykiety, zero waste, składu żywności, a także jakości żywności ekologicznej. Organizatorzy podjęli także kwestię zdrowego żywienia i wpływu żywności ekologicznej na nasz organizm.
„Te 3 dni Forum „BIOEXPO” pokazały, że warto mówić o żywności ekologicznej, edukować na jej temat oraz poszerzać wiedzę dotyczącą certyfikacji. Jako że Kongres to przede wszystkim wydarzenie branżowe, szczególną popularnością cieszyły się pierwsze dwa dni, a dokładnie panele „Chcę być na rynku eko” i „Tworzymy rynek eko”, czyli Forum „BIOEXPO”. Podczas tych dwóch paneli eksperci z całej Polski dostarczyli producentom i rolnikom dokładnej wiedzy na temat biożywności i rolnictwa ekologicznego. Była to swoista wiedza w pigułce, z której naprawdę warto skorzystać. Jeżeli ktoś nie mógł wziąć udziału w Kongresie, to wybrane wystąpienia można obejrzeć w naszych mediach społecznościowych, na YouTube Jemy Eko i stronie internetowej www.jemyeko.com” – podsumowuje tegoroczną edycję Krystyna Radkowska, prezeska Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
WYDARZENIE DLA BRANŻY I DLA KONSUMENTOW
Pierwszym panelem dedykowanym branży rolniczej był „Chcę być na rynku eko”, skierowany do podmiotów zainteresowanych rozpoczęciem produkcji ekologicznej. Drugi dzień Kongresu to panel „Tworzymy rynek eko”, w którym podjęte zostały tematy najbardziej potrzebne branży – trendy, dobre praktyki, marketing i promocja na ekorynku oraz jego badania i rozwój. Te dwa panele odbyły się w ramach Forum „BIOEXPO” współfinansowanego przez Fundusze Promocji Produktów Rolno-Spożywczych: Fundusz Promocji Owoców i Warzyw oraz Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Ich organizatorem była Polska Izba Żywności Ekologicznej przy partnerstwie z organizatorem Targów BIOEXPO PTAK Warsaw Expo. Jak wynika z danych przestawionych przez prelegentów - rynek BIO w Polsce prężnie się rozwija i dzielnie stawia czoła barierom, jakie ma przed sobą. To branża, w którą warto inwestować, a zaproponowane przez Izbę ułatwienia, jak wprowadzenie biożywności do szkół i przedszkoli z pewnością dadzą jeszcze większe możliwości i pomogą sprostać wyzwaniom nowej polityki UE.
Pierwszego dnia Kongresu odbył się panel poświęcony naturalnym kosmetykom. Zaproszeni goście opowiedzieli, jak je odróżnić od nienaturalnych, czym się charakteryzują, a także, co powinny zawierać dobre, zdrowe kosmetyki. W sobotę, w panelu „Rynek eko a zdrowie”, który odbywał się w ramach branżowego Forum „BIOEXPO”, poruszone zostały m.in. tematy żywności funkcjonalnej i superfood, walorów biologicznych i żywieniowych żywności ekologicznej versus konwencjonalnej, prozdrowotnych i leczniczych właściwości żywności ekologicznej oraz proekologicznych trendów slow, wege i zero waste. Aby dopełnić program Kongresu, Fundacja Zwalcz Nudę zorganizowała panel „Nasza Planeta”, na którym eksperci rozmawiali o zmieniającym się klimacie i środkach, jakie powinniśmy przedsięwziąć.
BANK ZIELONYCH ZMIAN
Kongres „BIOEXPO” odbył się już po raz drugi. Projekt wspierał również BNP Paribas Bank Polska S.A, który jest częścią grupy bankowej BNP Paribas obecnej w 71 krajach. BNP Paribas od ponad 100 lat finansuje rolnictwo i sektor spożywczy, co stanowi istotną część prowadzonej działalności, a dzięki globalnemu wsparciu Grupy, Bank nieustannie rozwija usługi dedykowane temu segmentowi.
„– 20 maja br. Komisja Europejska opublikowała strategię Od pola do stołu na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego. Kluczowym elementem tej strategii jest osiągnięcie 25% gruntów rolnych objętych rolnictwem ekologicznym do 2030 r. Jako Bank Zielonych Zmian, BNP Paribas codziennie wspiera producentów żywności oraz też pomaga tym, którzy planują zmienić lub rozszerzyć swój profil działalności o uprawę, lub hodowlę ekologiczną. Dlatego też chętnie angażujemy się w edukacyjne i promocyjne działania mające na celu wzmacnianie roli rolnictwa ekologicznego w walce ze zmianami klimatu” – mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w BNP Paribas, partnera strategicznego Kongresu „BIOEXPO”.
Więcej informacji o żywności ekologicznej oraz Kongresie „BIOEXPO” znajdziesz na stronie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej – www.jemyeko.com. Izba zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych.
Artykuł pochodzi z magazynu zima 2020/21 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.