Bio żywność z Chin
gotujwstylueko.plZanim skreślisz z listy zakupów produkt tylko dlatego, że pochodzi z Chin, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
EKO LIŚĆ GWARANCJĄ
Yǒujī 有机 (w ymawiaj „you ji”) to po mandaryńsku „ekologiczne”. W ostatnich latach obserwuje się wiele wątpliwości konsumentów do jakości ekologicznych produktów, pochodzących z państwa środka. Mając na uwadze te sygnały, Chińskie Ministerstwo Rolnictwa, zaczęło bardziej wspierać rozwój żywności i rolnictwa ekologicznego. Władze zdały sobie również sprawę z rosnących możliwości zdrowej żywności zarówno na rynku międzynarodowym, jak i krajowym. Niska reputacja chińskich produktów sprawiła, że są one kontrolowane częściej niż w wielu innych krajach. Kontrola eksportu z Chin jest z obu stron bardzo surowa. Większość produktów jest nawet dwukrotnie sprawdzana pod względem obecności pozostałości pestycydów.
BIO NADZOR I KONTROLA W CHINACH
Produkty rolnictwa ekologicznego w Chinach są certyfikowane przez europejskie jednostki certyfikujące na zgodność z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Certyfikat ekologiczny wydawany jest przez jednostkę na podstawie art. 29 ust. 1 rozporządzenia Unii Europejskiej nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. Dokument ten gwarantuje ekologiczny status produktów. Nie wszystkie jednostki jednak mogą certyfikować chińskich rolników. Mogą to być tylko jednostki upoważnione i wymienione w rozporządzeniu Unii nr 1235/2008 z dnia 8 grudnia 2008 r. Są to m.in.: Ecocert (Francja), Bio Inspecta AG (Szwajcaria). Certyfikat wydawany jest tylko rolnikom spełniającym surowe kryteria rolnictwa ekologicznego. Przede wszystkim chodzi o niestosowanie syntetycznych środków ochrony roślin,zabronionych w ekologii. Przed każdą wysyłką towaru z Chin do kraju UE, produkty są kompleksowo badane m.in. w kierunku pozostałości środków ochrony roślin. Jeżeli w wynikach nie znaleziono pozostałości pestycydów, jednostka wystawia niezbędne dokumenty, w tym certyfikat fitosanitarny, zezwalający na eksport towarów.
KONTROLA GRANICZNA
Pomimo kontroli i badań produktów w kraju eksporteraprzed wysyłką, obowiązkiem importera jest również przeprowadzanie granicznej kontroli, czyli poinformowanie odpowiednich urzędów i zgłoszenie do kontroli w kraju przeznaczenia. O zamiarze importu produktów z krajów trzecich, przedsiębiorca ma obowiązek powiadomić państwową inspekcję sanitarną, inspekcję jakości handlowej artykułów rolno- spożywczych oraz jednostkę certyfikującą, pod którą podlega. Kontrole polegają na oględzinach partii, przeglądzie i ocenie dokumentacji, ocenie warunków transportu i składowania. Pobierane są również próby do badań, a towar zwalniany jest dopiero po uzyskaniu prawidłowych wyników.
DODATKOWE BADANIA
Pomimo analiz dokonywanych przez urzędy przed i po wysyłce, niektórzy dystrybutorzy (np. Bio Planet) dodatkowo analizują wybrane surowce pochodzenia chińskiego m.in. w kierunku pozostałości środków ochrony roślin. Wszystkie analizy wykonywane są przez zewnętrzne, akredytowane laboratorium, wpisane na listę laboratoriów uprawnionych do wykonywania urzędowych badań w rolnictwie ekologicznym. Wyniki badań są udostępniane na stronie https://bioplanet.pl/badania.
Żyzna dolina Żołtej Rzeki w regionie Ningxia to idealne miesce do uprawy goji.
BIOFACH CHINA
Biofach to największe, coroczne targi ekologiczne organizowane w Niemczech w Norymberdze. Biofach China to „córka” Biofach, organizowana w Chinach. Ponad 200 wystawców krajowych i międzynarodowych, oferujących produkty i usługi. Targi są idealnym miejscem do budowania relacji biznesowych. Pod patronatem IFOAM (Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego) to jedyne targi w Chinach, które koncentrują się na certyfikowanych, wysokiej jakości, produktach ekologicznych.
OBECNY STATUS RYNKU ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ W CHINACH
W ciągu ostatnich dziesięciu lat, przy rosnącym poparciu rządu i rosnącym popycie międzynarodowym, chińskie rolnictwo ekologiczne rozwinęło się z niesamowitą szybkością. Według najnowszych statystyk, Chiny zajęły 5 miejsce na świecie pod względem liczby hektarów zarządzanych ekologicznie. Rolnictwo ekologiczne koncentruje się głównie w czterech północno-wschodnich prowincjach (Mongolia Wewnętrzna, Heilongjiang, Jilin i Liaoning), a także w sześciu południowych i wschodnich prowincjach (Jiangxi, Fujian, Jiangsu, Hubei, Shandong i Yunnan).
DZIAŁANIA NA RZECZ ROZWOJU CHIŃSKIEGO ROLNICTWA
Aby zmniejszyć przepaść dzielącą Chiny od krajów rozwiniętych, prowadzone są liczne projekty i programy. Chiny współpracują z Wielką Brytanią w zakresie badań wpływu zmian klimatycznych na chińskie rolnictwo, z innymi państwami UE w zakresie badań biotechnologicznych, ponadto wprowadzają liczne programy krajowe zmierzające do unowocześnienia rolnictwa. Takim przykładem jest podniesienie poziomu życia rolników z prowincji Shaanxi przez redukcję nieuzasadnionego stosowania nawozów azotowych i edukację zarządzania stosowaniem środków odżywczych dla roślin. Ministerstwo Rolnictwa wprowadza innowacyjny projekt „Green Food” koncentrujący się na podnoszeniu jakości produktów żywnościowych oraz ich bezpieczeństwa dla zdrowia. Jednym z głównych czynników zapewniających zrealizowanie programu jest ekologiczne rolnictwo, w tym również stosowanie organicznych nawozów. Istnieją nawet zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorstw i subsydia dla rolników produkujących takie nawozy.
W Syczuańskich lasach, nieopodal pol ryżowych żyją pandy wielkie, będące dowodem nieskażonej przyrody w tamtym regionie.
NIESKAŻONA PRZYRODA W CHINACH
W Chinach jest dużo regionów, gdzie warunki środowiskowe (czyste, nieskażone środowisko naturalne) świetnie nadają się na rolnictwo ekologiczne.
Prowincja Syczuan (w środkowej części Chin), to jedna z największych ludnościowo chińskich prowincji, leżąca w ogromnej dolinie i otoczona wysokimi górami. Chińskie przysłowie mówi, że do Syczuanu jest trudniej dotrzeć, niż do nieba. Klimat charakteryzuje się wysokimi temperaturami, dużą wilgotnością oraz licznymi, ciągłymi opadami deszczu. Takie warunki znakomicie nadają się do uprawy ryżu. W górach i lasach bambusowych Syczuanu żyją niedźwiadki panda, których wrażliwość wymaga czystego środowiska naturalnego.
Półpustynny region autonomiczny Ningxia cechuje się surowym klimatem, jest sucho i gorąco. Bliskość szerokiej doliny rzeki Huang He (Rzeka Żółta) osłoniętej przed suchymi wiatrami przez wysokie góry Helan Shan czyni to miejsce idealnym do uprawy jagód goji...
Wątpliwości konsumentów do jakości produktów pochodzenia chińskiego mogą wynikać z odnotowywanych we wcześniejszych latach zgłoszeń dotyczących wycofania z rynku środków spożywczych. Rząd chiński zapobiegając podobnym sytuacjom, uchwalił bardzo ostre przepisy dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności w rolnictwie i przemyśle przetwórczym. W Chinach jest jeszcze bardzo dużo regionów, gdzie warunki środowiskowe (czyste, nieskażone środowisko naturalne) świetnie nadają się pod rolnictwo ekologiczne, dlatego przemysł żywności ekologicznej w Chinach musi ciężko pracować, aby na nowo odbudować zaufanie konsumentów.
Sylwia Kaczmarek - Dyrektor Departamentu Jakości Bio Planet / Katarzyna Burzyńska
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2019 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.