Dieta dobra na zimę. Co powinniśmy jeść zimą, żeby czuć się dobrze i zachować zdrowie.
Dorota Woźniak - Twins PotZima to pora roku, która naturalnie skłania nas do odpoczynku, gromadzenia energii i przybierania na wadze. Jednocześnie jest to dobry czas na wiele przemyśleń, poszukiwań i doświadczeń. Krótsze dni sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domu i częściej gotujemy dla przyjemności. Tradycjonaliści stawiają na schabowego z kapustą lub golonkę a inni chłoną nowinki kulinarne z całego świata. Często je przenosimy do naszej kuchni bezkrytycznie. Tymczasem „co Kraj, to obyczaj”, inne produkty, inne tradycje żywieniowe oraz działająca na nas nie zawsze uczciwa reklama… Trzeba pamiętać, że prawidłowo zbilansowany, zapewniający wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy zimowy jadłospis wpływa pozytywnie na stan całego organizmu.
Jadłospis powinien bazować na produktach sezonowych, dostosowanych do pory roku i klimatu. Jesienią i zimą potrzebujemy więcej energii, ponieważ nasze ciała łatwiej tracą ciepło. Nie ma potrzeby jednak zwiększać ilości tłuszczu w diecie. Należy tylko wybrać te, dla nas najkorzystniejsze.
Postawmy na tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk, węgorz, śledź, makrela. Zawierają kwasy omega-3 i witaminę D.
Roślinne produkty bogate w dobre tłuszcze to oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, pestki dyni i słonecznika, sezam i avocado.
Białko jest ważne w diecie. Powinno pochodzić z ryb, chudego mięsa wołowego i wieprzowego, drobiu, oraz produktów mlecznych.
Warzywa obok produktów zbożowych są podstawą pożywienia człowieka przez cały rok. Pamiętajmy jednak, że surówki mają naturę wychładzającą i nie powinny być podstawą menu zwłaszcza późną jesienią i zimą. Odpowiednie są w tym czasie ciepłe potrawy z warzyw gotowanych, duszonych lub pieczonych.
Posiłki gotujmy na wolnym ogniu długo i w małej ilości wody. Obróbka termiczna podnosi poziom energii w potrawach. Dotyczy to zwłaszcza z warzyw długo przechowywanych. Najzdrowsza jest prosta kuchnia, oparta na składnikach lokalnych, sezonowych.
Warzywa wskazane na zimę to kapusta, buraki, marchew, dynia, brukiew, pietruszka, seler korzeniowy i naciowy, cykoria, cebula, czosnek, por, kiszonki, mrożonki i susze.
Z roślin strączkowych zimą w kuchni powinna zagościć fasola, soczewica, cieciorka i groch.
Doprawianie potraw ze strączkowych przyprawami ziołowymi zapobiega wzdęciom i ułatwia trawienie. Polecane przyprawy na zimę to majeranek, cząber, koper, kminek, kolendra, czarnuszka, pieprz, papryka, kurkuma. Przyprawy te są jednocześnie rozgrzewające.
Produkty zbożowe najwartościowsze to mąka żytnia i pszenna z pełnego przemiału, płatki owsiane, kasza jęczmienna, jaglana, ryż brązowy, makarony razowe oraz gryka i quinoa. Starajmy się wykorzystać w kuchni różne produkty zbożowe.
Postawmy na różnorodne krajowe owoce i warzywa a zrezygnujmy z większości owoców importowanych. Spożywajmy jabłka, gruszki i suszone owoce. Pijmy wartościowe soki warzywne i owocowe.
Unikajmy kupowanych słodyczy, barwionych gazowanych napojów i przesłodzonych syropów. Do picia przygotujmy kompot z jabłek i śliwek, suszonych owoców oraz mrożonek owocowych. Jeśli brakuje nam smaku słodkiego to napoje dosłodźmy miodem.
Zupy warzywne, buliony mięsne, produkty zbożowe to dobra strawa na chłodne dni.
Rozgrzewająca i sycąca zupa z marchwi i selera naciowego
• 300g. marchwi
• 4 łodygi selera naciowego
• 750 ml. wody lub bulionu
• sól, pieprz do smaku
• 1 liść laurowy, 2 kulki ziela angielskiego
• 4 łyżki kaszy kuskus
• oliwa lub masło ( po 1 łyżeczce na porcję)
Warzywa oczyścić, umyć i pokroić na mniejsze kawałki. Zalać wodą lub bulionem, dodać liść laurowy i ziele angielskie. Gotować do miękkości warzyw ( około 30 minut). Zupę zmiksować. Do gorącej zupy dodać kaszę kuskus, wymieszać i zostawić na 10 minut. Po tym czasie zupę podgrzać ( jeśli jest zbyt chłodna) i podawać. Każdą porcję zupy polać 1 łyżeczką oliwy lub dodać surowe masło dobrej jakości. Tłuszcz jest potrzebny w celu przyswojenia witamin w nim rozpuszczalnych, czyli A, D, E.
Inne przepisy na rozgrzewające pyszne potrawy na-zime-rozgrzewajace
Literatura: Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia.” wydawnictwo Galaktyka 2010
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.