Dieta dr Ewy Dąbrowskiej cz. II- przykładowe menu i wychodzenie z postu
wegewedaJesień to idealny czas, aby oczyścić organizm z dietą dr Ewy Dąbrowskiej.
To właśnie okres wiosny i jesieni jest najbardziej polecany przez autorkę diety jako najlepszy czas na przeprowadzenie postu warzywno-owocowego. Wczesna jesień obfituje w warzywa i owoce, jak cukinia, ogórki, kabaczek, pomidory, kalafior, dynia, czy jabłka, które stanowią podstawę żywienia podczas diety. Dzięki jedzeniu sezonowych i lokalnych produktów, czyli takich które rosną w naszej szerokości geograficznej, dostosowujemy się do naturalnego rytmu natury i dostarczamy sobie najlepszych i najbardziej w danym czasie potrzebnych dla organizmu witamin.
Dieta dr Dąbrowskiej - czy jest mi potrzebna?
Każdemu z nas przydałby się czasem reset organizmu. Codziennie narażeni jesteśmy na działanie substancji toksycznych. Są one obecne w jedzeniu i powietrzu. Toksyny stopniowo kumulują się w naszym organizmie, pobudzając do pracy wolne rodniki, które mogą być potencjalnie przyczyną rozwoju wielu schorzeń, których źródła często nie jesteśmy w stanie ustalić. Jeśli cierpisz na częste bóle głowy, bezsenność, apatię, problemy z cerą, alergie, obniżony poziom energii, bóle mięśni, czy stawów, częste infekcje grypopodobne, to z całą pewnością Twoje ciało potrzebuje oczyszczenia.
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania do stosowania.
Dr Dąbrowska ściśle określa, które schorzenia poddają się leczeniu dietą warzywno-owocową. Jest przekonana, że za większośc chorób XXI wieku jest odpowiedzialna kiepska dieta, używki oraz złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do kumulacji toksyn i metali ciężkich w organizmie, a wtedy ciało reaguje chorobą. Tymczasowy post i zmiana żywienia opierająca się na eliminacji części produktów i oparcie jadłospisu na samych warzywach i owocach oraz dodatkowo wprowadzenie restrykcji kalorycznej do maksymalnie 800 kcal dziennie uruchamia odżywianie endogenne ( czyli stan, kiedy organizm nie otrzymując pożywienia z zewnątrz, przełącza się na odżywianie wewnętrzne) i pomaga pozbyć się choroby. Celem diety jest przywrócenie organizmowi równowagi i prawidłowego działania. Post warzywno - owocowy polecany jest przy następujących chorobach: zwyrodnienie stawów i reumatoidalne zapalenie stawów, zaćma, paradontoza, łuszczyca, wrzody żołądka i dwunastnicy, alergie skórne, astma oskrzelowa, nawracające zapalenie migdałków, miażdżyca, kamica nerkowa, zakrzepica, nadciśnienie, otyłość, problemy z podniesionym poziomem cholesterolu.
Dieta dr Dąbrowskiej - czym jest odżywianie endogenne.
Odżywianie endogenne jest stanem, kiedy organizm nie otrzymując pożywienia z zewnątrz, przełącza się na odżywianie wewnętrzne. W tym czasie następuje trawienie produktów ubocznych przemiany materii, tkanki tłuszczowej, złogów cholesterolowych, zwyrodnień. Ciało zostaje oczyszczone, nabiera sił witalnych, poprawie ulega funkcjonowanie narządów, reguluje się poziom złego cholesterolu i gospodarka hormonalna, nerki sprawniej filtrują, a jelita zostają oczyszczone ze złogów, pleśni, grzybów. Proces nazywany odżywianiem endogennym powoduje, że nasze ciało pozbywa się martwych i uszkodzonych komórek, zastępując je nowymi, zdrowymi komórkami. Proces ten zachodzi podczas diety dr Dąbrowskiej, która narzuca restrykcję kaloryczną oraz eliminację większości produktów spożywczych.
Dieta dr Dąbrowskiej - jak i co jeść?
Podczas diety dr Dąbrowskiej, przez okres do maksymalnie 6 tygodni, można spożywać jedynie warzywa, z wyłączeniem roślin strączkowych i ziemniaków, a także niektóre owoce, tj. jabłka, grejpfruty, cytryny oraz owoce jagodowe w ilości dekoracyjnej. Ważne też, aby jak najwięcej warzyw jeść na surowo, gdyż to one wykazują najsilniejsze działanie antyoksydacyjne. Można jeść także jarzyny gotowane lub pieczone bez tłuszczu. Nie wolno przesadzać z owocami, ponieważ cukier zawarty w owocach może zatrzymać proces odżywiania wewnętrznego. Do picia zalecana jest woda, soki warzywne oraz herbaty ziołowe lub owocowe. Zabronione natomiast są wszelkie tłuszcze, nawet te zdrowe, jak oliwa z oliwek, olej lniany, czy olej z czarnuszki, a także kasze, ryż, nabiał, mięso, alkohol i kawa oraz wszystkie produkty wysoko przetworzone. Wszystkie przyprawy i suszone zioła są dozwolone - ważne, by w ich składzie nie pojawiały się chemiczne dodatki, ani cukier. W czasie postu owocowo-warzywnego dr Dąbrowskiej, dostarcza się dziennie ok. 600 - 800 kcal. Wbrew pozorom można zjeść całkiem sporo, jednak trzeba pilnować kaloryczności dziennego menu. Bardzo istotną rolę w procesie oczyszczania odgrywają kiszone warzywa, które wspierają układ immunologiczny, podnosząc odporność i odbudowując prawidłową florę jelitową. Kiszonki stanowią naturalną porcją witamin z grupy B, witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Sztandarowym napojem podczas trwania postu Ewy Dąbrowskiej jest zakwas buraczany, który pani doktor zaleca pić codziennie.
Przykładowe menu na 2 dni:
Dzień 1.
Śniadanie:
szklanka wody z cytryną i listkami mięty
sok: jarmuż, natka pietruszki, seler naciowy, 1/2 jabłka
zakwas buraczany podgrzany z majerankiem i czosnkiem wyciśniętym przez praskę (przepis niżej)
surówka: kapusta kiszona, marchew
na ciepło: kalafior z kurkumą i cebulką
Obiad:
Sok z marchwi
surówka: kapusta pekińska, pomidor, rzodkiewki, łyżeczka octu jabłkowego
surówka: tarty burak, jabłko, ogórek kiszony, ocet jabłkowy
na ciepło zupa jarzynowa: cebula, czosnek, seler, por, kapusta świeża, marchew, pietruszka, brokuł
na ciepło II danie: zapiekanka z cukinii, bakłażana i pomidorów z ziołami (przepis niżej)
Deser:
1/2 grejpfruta
Kolacja:
Herbatka z pokrzywy
Sok pomidorowy
surówka: tarta marchew z koperkiem
na ciepło: frytki z dyni z ziołami
Dzień 2.
Śniadanie:
herbata miętowa
zakwas z buraków
surówka: rukola, pomidor, ogórek, cebula, suszony pomidor
surówka: kiszona kapusta, marchew, jabłko, por, pietruszka zielona
na ciepło: gotowany brokuł
Obiad:
sok: marchew, jabłko, imbir
surówka: kapusta pekińska, rzodkiewka, pomidor, ogórek kiszony, sól, szczypiorek
na ciepło: gęsta zupa pomidorowo - warzywna na ostro z makaronem z cukinii (przepis niżej)
na ciepło II danie: Leczo z cukinii, bakłażana, papryki z cebulą, czosnkiem, pomidorami i majerankiem (przepis niżej)
herbatka z rumianku
Deser:
jabłko duszone z jagodami, goździkami i cynamonem (przepis poniżej)
Kolacja
surówka: surowy kalafior, świeży ogórek, por, mięta, czerwona cebulka
surówka: papryka, pomidor, ogórek kiszony, cebulka, szczypiorek
na ciepło: bigos z kiszonej kapusty (przepis poniżej)
herbata z róży
Ruch podczas postu Ewy Dąbrowskiej
Ruch jest tak samo ważny dla zdrowia, jak dieta. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie oraz może zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym. Ruch usprawnia procesy oczyszczania i przyspiesza odtruwanie organizmu z toksyn. Jeśli myślisz, że podczas postu będziesz osłabiony i pozbawiony energii z powodu ograniczenia kalorycznego i nie będziesz w stanie wykonywać jakiekolwiek aktywności fizycznej, to jesteś w błędzie. Każdy przechodzi post inaczej i każdy organizm jest inny oraz inaczej reaguje na dietę, jednak bardzo częstym efektem stosowania postu owocowo-warzywnego jest odzyskanie sił witalnych i chęci do aktywności fizycznej. Spaceruj, uprawiaj nordic walking, jeździj na rowerze, tańcz, ćwicz jogę. Wybierz aktywność, która najbardziej Ci pasuje i wspomóż procesy regeneracyjne swojego organizmu.
Wychodzenie z postu!
Przez cały okres trwania postu nasze ciało przełączone jest w tryb odżywiania endogennego. Przyjmujemy niskokaloryczne, lekkostrawne posiłki, a nasze ciała odzwyczajają się od trawienia innych pokarmów. Nagły powrót do „normalnego” żywienia może skończyć się ostrym bólem brzucha. Aby wychodzenie z postu było bezpieczne, powinno trwać tyle, co sam post. Jeśli więc twoja dieta trwała 20 dni, powrót do jedzenia powinno zająć tyle samo czasu. Jak zaplanować wychodzenie z diety warzywno-owocowej?
1 tydzień po poście
Wprowadzasz do jadłospisu wszystkie zakazane warzywa, również warzywa strączkowe. Dodajesz owoce, także suszone. Możesz też włączyć do diety odrobinę tłuszczu np. oliwy z oliwek. Kaloryczność nadal powinna być zbliżona do kaloryczności samego postu ok. 800 kcal
2 tydzień po poście
Do wprowadzonych już produktów dodajesz kasze, pestki, ziarna, nasiona, orzechy. Kaloryczność ok. 1000 kcal
3 tydzień po poście
Możesz włączyć do diety jajka, jogurty, kefir. Zwiększasz kaloryczność do ok. 1200 kcal
4 tydzień po poście
Jeśli jadasz mięso, możesz wprowadzić do diety chude mięso jaki indyk, czy kurczak, a także ryby. Kaloryczność ok. 1400 kcal
5 tydzień po poście
Jesz zdrowo zgodnie z piramidą żywienia. Podstawą Twojej diety powinny być nadal warzywa i owoce. Unikaj żywność przetworzonej, wybieraj produkty pełnoziarniste i pamiętaj o kiszonkach.
6 tydzień po poście
Dochodzisz do własnego zapotrzebowania kalorycznego, jadasz zgodnie z założeniami piramidy żywieniowej. Unikasz żywności przetworzonej.
Przepisy:
ZAKWAS Z BURAKÓW
Buraki same w sobie są bardzo zdrowe, ale proces fermentacji daje im dodatkowego kopa. Dr Dąbrowska zaleca pić zakwas z buraków codziennie. Powodów, dla których warto spożywać zakwas podczas diety jest sporo. Zakwas zawiera mnóstwo witamin i minerałów:
A, C, z grupy B, potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, miedź, cynk. Zakwas z buraków jest także naturalnym probiotykiem – zawiera pożyteczne dla zdrowia bakterie kwasu mlekowego, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, pobudza pracę jelit
oraz ma silne właściwości alkalizujące i odkwaszające
Składniki:
Buraki - 1 kg
Woda przegotowana i ostudzona - 2 litra
Woda z kiszonych ogórków - 1/2 szklanki
Czosnek - 5-8 szt.
Liście laurowe - 5 szt.
Ziele angielskie kilka
Sól - 2 łyżki
Przygotowanie:
1.Buraki dokładnie umyj, obierz i pokrój na mniejsze kawałki.
2.Buraki wrzucaj stopniowo do dużego, wyparzonego słoja przekładając czosnkiem i przyprawami.
3.Zalej wszystko ciepłą wodą z solą. Nic nie może wystawać poza poziom wody, bo zakwas się nie uda. Jeśli buraki wypływają na powierzchnię, możesz przycisnąć je talerzykiem lub szklanką.
4.Słój przykryj ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce. Raz dziennie zbieraj z wierzchu tworzącą się pianę.
5.Po 7-14 dniach zakwas jest gotowy. Zlej zakwas do wyparzonych butelek lub słoika, zamknij i przechowuj w lodówce.
ZAPIEKANKA Z CUKINII I BAKŁAŻANA PO PROWANSALSKU
Bakłażan i cukinia stanowią idealne połączenie we wszelkich jednogarnkowych daniach. Na poście dr Dąbrowskiej sprawdza się równie wspaniale, a wersja zapiekana na pewno rozpieści Twoje kubki smakowe. Tak, bo tak restrykcyjnej diecie, także można jeść smacznie. Estragon i oregano doskonale dopełniają to danie. Czuć w nim słońce i klimat Prowansji. W dodatku ta warstwowa zapiekanka jest bardzo mało kaloryczna, a po jej zjedzeniu czujesz się syty i usatysfakcjonowany.
Składniki na 2-3 porcje:
Bakłażan - 1 szt.
Cukinia - 1 szt.
Pomidor - 1 szt.
Cebula - 1 szt.
Przecier pomidorowy - 1/2 szklanki
Oregano - 2 łyżeczki
Estragon - 2 łyżeczki
Sól do smaku
Przygotowanie:
1. Przecier pomidorowy wymieszaj w miseczce z pokrojonymi w kostkę cebulą , czosnkiem. Odstaw.
2. Bakłażana i cukinię pokrój w plastry o grubości ok. 3 mm. Na dnie żaroodpornego naczynia połóż plastry bakłażana, posól, posyp odrobiną oregano i estragonu i zalej kilkoma łyżkami sosu pomidorowego.
3. Następnie połóż plastry cukinii, posyp przyprawami i polej sosem. Powtarzaj warstwy, aż do skończenia składników. Na wierzchu ułóż plastry pomidora.
4. Wstaw do piekarnika z termoobiegiem rozgrzanego do 180 stopni i zapiekaj ok. 50 minut. Warzywa powinny być miękkie. Smacznego!
LECZO
Leczo, czyli klasyczne danie na diecie dr Dąbrowskiej, pełne kolorowych warzyw, rozgrzewające i sycące. Leczo potrafi przygotować chyba każdy. Na diecie dr Dąbrowskiej nie można spożywać tłuszczy, ale bawet bez jego dodatku leczo smakuje wspaniale, robi się je bardzo szybko i można przygotować od razu kilka porcji, które możesz pozamykać w słoiki i delektować się jego smakiem, kiedy nie masz ochoty na gotowanie lub po prostu zabrać ze sobą do pracy.
Składniki na około 6 porcji:
(czas przygotowania: ok. 35 minut)
Papryka kolorowa - 2 szt.
Cukinia - 1 szt.
Bakłażan - 1 szt.
Cebula - 1 szt.
Czosnek - 4 ząbki
Przecier pomidorowy - 300 ml
Woda - 1 szklanka
Wędzona papryka - 1 łyżeczka
Majeranek - 2 łyżeczki
Curry - 1/2 łyżeczki
Chili szczypta
Sól i pieprz do smaku
posiekana natka pietruszki do dekoracji
Przygotowanie:
1. W dużym garnku lub głębokiej patelni podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę i starty na tarce czosnek. Starannie umytą i oczyszczoną z gniazd nasiennych paprykę pokrój w kostkę o boku ok. 1 cm. Cukinię i bakłażana umyj i pokrój w podobną kostkę. Warzywa dodaj do cebuli i czosnku. Dodaj curry i wędzoną paprykę. Podlej szklanką wody i duś pod przykryciem, aż warzywa zmiękną.
3. Zdejmij pokrywkę, dodaj majeranek, sól, pieprz i przecier pomidorowy. Gotuj jeszcze przez chwilę. Podawaj posypane natką pietruszki.
JABŁKA Z JAGODAMI, CYNAMONEM I GOŹDZIKAMI
Post to czas, gdy nie możemy zjeść kompletnie nic słodkiego. Na szczęście nasze smaki podczas diety mają szanse się zresetować i potrzeba jedzenia słodyczy po prostu znika i zaczynamy dostrzegać naturalną słodycz zawartą w warzywach i owocach. Jabłkiem skutecznie można nasycić się słodyczą. Jeśli masz ochotę na coś naprawdę ekstra, to mamy propozycję na słodki deser na ciepło z jabłek, z dekoracyjną ilością jagód.
Składniki:
Jabłka - 2 szt.
Jagody świeże lub mrożone - 1 garść
Goździki - 3 szt.
Cynamon - 1/2 łyżeczki
Przygotowanie:
Jabłka obierz, oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę. Do rondelka nalej odrobinę wody i dodaj jabłka, goździki i cynamon. Duś do miękkości. Na koniec dodaj jagody i duś jeszcze przez 1 minutę. Gotowe! Mmmm, ale słodkie!
GĘSTA ZUPA POMIDOROWA - WARZYWA NA OSTRO Z MAKARONEM Z CUKINII
Krem w tej odsłonie jest bardzo sycący i zdrowy, nie tylko podczas diety dr Dąbrowskiej, ale także na co dzień. Do zupy możesz wykorzystać świeże pomidory lub przecier. Pomidory zmiksowane z warzywami z bulionu dają bardzo wyrazisty smak, a dodatek chili odrobiny pikanterii. Ten posiłek rozgrzeje Cię od środka. Makaron z cukinii zrobisz za pomocą taniego spiralizera lub specjalnej obieraczki do warzyw.
Składniki na ok. 4 porcje
Marchewka - 3 szt.
Pietruszka - 2 szt.
Seler kawałek
Liść białej kapusty - 1 szt.
Por - 1/2 szt.
Pomidory - 6 szt.
Przecier pomidorowy - 1 łyżka
Woda - 500 ml
Cukinia - 2 szt.
Papryczka chili - 1 szt.
Ziele angielskie - 3 szt.
Pieprz - 3 szt.
Przygotowanie:
1. Do garnka włóż obraną marchew, pietruszkę, selera, pora, liść kapusty, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz i szczyptę soli. Zalej wodą i ugotuj bulion warzywny.
2. Pomidory ze skórką i odrobiną soli zmiksuj w misce blenderem na gładko.
3. Wyjmij warzywa i przyprawy z bulionu, wlej zmiksowane pomidory, zagotuj.
4. Zdejmij zupę z ognia. Ostudź. Do zupy włóż wszystkie marchewki, pietruszki , kawałek pora i posiekaną papryczkę chili. Zmiksuj na gładko.
5. Z cukinii zrób makaron za pomocą spiralizera lub obieraczki do warzyw. Gotuj przez 3 minuty w osolonej, wrzącej wodzie.
6. Przełóż makaron do miseczki, wlej łyżkę zupy. Udekoruj bazylią i papryczką chili. Gotowe!
* Jeśli gotujesz zupę tylko dla siebie wykorzystaj, połowę cukinii lub jedną, a zupę zapakuj w słoiki i zapasteryzuj. W dniu, kiedy nie będziesz miała czasu na gotowanie, wyjmiesz słoik z szafki i zjesz smaczny posiłek na ciepło.
FRYTKI Z DYNI
Dynia jest warzywem dozwolonym na poście. Możesz wykorzystać ją do leczo, upiec z innymi warzywami lub zrobić z niej fyrtki. Idealna odmiana dyni, z której wyjdą przepyszne frytki to dynia piżmowa. Nie potrzeba tu grama tłuszczu, bo frytki bez niego wyjdą przepyszne. Otoczone ulubionymi przyprawami i podane z warzywną sałatką będą stanowić sycący obiad lub kolację.
Składniki:
Dynia piżmowa obrana i oczyszczona - 200 g
Curry - 1/3 łyżeczki
Wędzona papryka - 1/3 łyżeczki
Bazylia - 1/3 łyżeczki
Chili szczypta
Sól szczypta
Liść laurowy - 2 szt.
Świeża bazylia do dekoracji
Przygotowanie:
Dynię pokrój na kształt frytek lub jak Ci się podoba. Przełóż do miski . Dodaj wszystkie przyprawy, wymieszaj dłońmi.
Układaj frytki na kratce do pieczenia lub na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 200 stopni na termo obiegu przez około 20 minut. Następnie nastaw opcję grilla i piecz jeszcze 5 minut, aż frytki się zarumienią.
BIGOS Z KISZONEJ KAPUSTY
Kiszona kapusta ma wiele cennych właściwości zdrowotnych, a przy tym bardzo mało kalorii. Wartość energetyczna kiszonej kapusty w 100 g to zaledwie 12 kcal. Jest źródłem witaminy C, magnezu, potasu, żelaza i wapnia. Ponadto jest bogata w bakterie kwasu mlekowego powstającego w procesie fermentacji. Jest naturalnym probiotykiem i źródłem wielu przeciwutleniaczy. Kiszonki są bardzo ważnym elementem diety. Wzmacniają odporność, obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko chorób serca, miażdżycy, zapobiegają cukrzycy. Ze względu na pożyteczne bakterie oraz zawartość witaminy C, dr Dąbrowska najbardziej poleca jeść kapustę kiszoną na surowo. Podjadaj kapustę, gdy tylko najdzie Cię ochota, nie obawiając się o kalorie. A gdy zapragniesz zjeść coś smacznego na ciepło, wypróbuj przepis na bigos postny.
Składniki:
Kiszona kapusta - 1/2 kg
Cebula - 1 szt.
Czosnek - 2 ząbki
Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki
Liść laurowy - 3 szt.
Ziele angielskie - 4 szt.
Pieprz - 4 szt.
Wędzona słodka papryka - 1 łyżeczka
Majeranek - 1 łyżeczka
Przygotowanie:
1. Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż w suchym garnku, podlej odrobiną i dodaj pokrojony w plasterki czosnek.
2. Kapustę pokrój na mniejsze części i dodaj do garnka wraz z wszystkimi przyprawami. Dolej jeszcze trochę wody, wymieszaj i duś pod przykryciem około 30 minut.
3. Na koniec dodaj koncentrat pomidorowy, wymieszaj. Gotowe!
Artykuł pochodzi z magazynu jesień 2020 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.