Stopy gotowe na lato!
gotujwstylueko.plStopy gotowe na lato!
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. A razem z nimi słońce i zewsząd ogarniające nas ciepło. Lato to pora roku, w której często prezentujemy nasze stopy – czy to w sandałach, czy całkowicie odkryte np. na plaży.
Co zrobić, by stopy prezentowały się jak najlepiej?
Jaką pielęgnację zastosować?
Co powinno znaleźć się w naszej „stopowej” kosmetyczce?
KRÓTKO O STOPACH
Ludzka stopa jest silną i złożoną strukturą. Zawiera ona aż 26 kości, 33 stawy i ponad sto mięśni, ścięgien i więzadeł. Stopy, w samej tylko podeszwie, posiadają ponad 200 000 zakończeń nerwowych oraz są mocno ukrwione. Na podstawie śladów stóp można w przybliżeniu wywnioskować wagę danej osoby oraz stwierdzić jak szybko się poruszała. Stopy przyjmują na siebie obciążenie całego naszego ciała. W czasie biegu obciążenie to wzrasta co najmniej dwukrotnie. Stopy są też naszym amortyzatorem. Dzięki temu, że wpływają na stabilność ciała, chronią one stawy przed nadmiernymi przeciążeniami. Stopy spełniają również funkcję przekaźnika informacji. Dzięki nim rozpoznajemy teren – jego ukształtowanie, temperaturę, materiał, z którego się składa. Nawet z zamkniętymi oczami potrafimy określić czy stoimy na piasku, w kałuży, czy na mokrej trawie. Jesteśmy również w stanie określić nachylenie terenu. Wszystko to zawdzięczamy unerwieniu oraz ukrwieniu naszych stóp.
Stopy doceniał już sam Leonardo Da Vinci mówiąc:
„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki.”
~Leonardo Da Vinci
JAK PIELĘGNOWAĆ STOPY
Nasze stopy wymagają uwagi. Ważne jest regularne mycie, złuszczanie martwego naskórka oraz używanie kremu. Warto zaopatrzyć się w naturalny pumeks lub peeling do stóp. Warto jest kremować stopy wieczorem, przed snem. Na nakremowane stopy można od razu ubrać bawełniane skarpetki – krem będzie miał czas na wchłonięcie się.
Wyjątkowym zabiegiem, który odpręży i zregeneruje nasze stopy jest masaż. Dodatkowo, jeżeli do masażu wykorzystamy odpowiedni olejek eteryczny możemy przyczynić się do poprawy zapachu naszych stóp oraz ich ogólnego funkcjonowania. Masaż możemy wykonać samodzielnie.
Olejki eteryczne idealne do masażu stóp:
• Olejek eteryczny bergamotowy (bergamotka) – zwalcza grzybicę, redukuje ból i stany zapalne, działa odkażająco, relaksująco.
• Olejek eteryczny z trawy cytrynowej – zawiera cytral i limonen. Jest bogaty w witaminę A i C. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Przy użyciu na skórze łagodzi ból mięśni i zmęczenie. Jest jednym ze składników naturalnych dezodorantów gdyż świetnie maskuje przykre zapachy.
• Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – jest idealny do pielęgnacji stóp z tendencją do nadmiernej potliwości oraz do pękających pięt. Może być pomocny w walce z grzybicą.
Masaż stóp z wykorzystaniem olejków eterycznych i oleju bazowego wpłynie świetnie nie tylko na stopy oraz nasze samopoczucie ale również zadba o paznokcie. Olejowanie paznokci ma zbawienny wpływ na płytkę paznokcia.
Korzyści olejowania paznokci:
• Zapobieganie rozdwajaniu się,
• Przyśpieszenie wzrostu,
• Wzmocnienie płytki,
• Utwardzenie paznokci,
• Rozjaśnienie przebarwień,
• Ogólna regeneracja płytki – jej lepsza kondycja i wygląd.
Odpowiednie przycinanie paznokci :
Paznokcie – przycinajmy regularnie, od czasu do czasu możemy nałożyć odżywkę lub malujemy na ulubiony kolor. Ważne jest, by przycinać paznokcie po kąpieli. Przycinanie paznokci u stóp „na sucho” niesie za sobą ryzyko łamliwości i deformacji kształtu płytki w przyszłości. Kontakt z ciepłą wodą powoduje zmiękczenie paznokci, a tym samym przygotowuje je na skracanie. Nie wolno również przycinać paznokci zbyt mocno. Za krótko obcięte paznokcie mogą wykazywać się tendencją do wrastania.
Kiedy iść do specjalisty?
Lekarzem zajmującym się problemami stóp jest podolog. Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Zabiegi, które wchodzą w kompetencje podologa dotyczą ograniczeń ruchowych, wadliwego ustawienia stóp, chorób skóry, kości i stawów, problemów grzybiczych oraz deformacji palców (np. haluksów). Oprócz tego w gabinecie podologa znajdziemy pomoc przy odciskach, brodawkach, wrastających paznokciach i przy zrogowaceniu naskórka. Pamiętajmy, że dbanie o stopy nie powinno się ograniczać tylko do ich estetyki. Nasze stopy są częścią ciała, która pracuje dla nas całe życie – utrzymują nasze ciało i „noszą” je po świecie. Ważne jest, żeby były nie tylko ładne, ale też zdrowe i silne.
Z czym poradzimy sobie w domu?
Pękające pięty – mogą być następstwem mocnego przesuszenia naskórka oraz jego zrogowacenia. Innym powodem pękania pięt może być niedobór witaminy A.
Aby spróbować zawalczyć z popękanymi i twardymi piętami po kąpieli zetrzyj delikatnie stwardniały naskórek (np. naturalnym pumeksem wulkanicznym). W stopy wetrzyj bogaty krem, a następnie od razu ubierz bawełniane skarpetki. Pomogą one lepiej wchłonąć się kremowi w głąb naszej skóry, a tym samym przyczynią się do delikatnego zmiękczania naskórka. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie kremu z witaminą A!
Pocące się stopy – Nadmierna potliwość stóp może być skutkiem wielu chorób lub zaburzeń organizmu, takich jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Potliwość może mieć również podłoże emocjonalne – związane ze stresem i napięciem emocjonalnym. Na potliwość wpływać może też nadwaga, czy otyłość. Jeżeli podejrzewasz u siebie potliwość o podłożu chorobowym najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Często jednak nadmierna potliwość wynika z noszenia nieodpowiedniego obuwia czy też skarpet z tworzyw sztucznych. Takie skarpety źle przepuszczają powietrze, przez co stopy nie mają jak „oddychać”. Stopy mogą też nadmiernie się pocić sezonowo:
• Zimą – kiedy nosimy bardzo ciepłe obuwie i grube skarpety,
• Latem – kiedy temperatura otoczenia jest dla nas za wysoka.
Jedną z metod walki z potliwością stóp są kąpiele w ziołach. Oprócz walki z potem pomagają uporać się z przykrym zapachem stóp, a na dodatek niesamowicie odprężają i relaksują.
Właściwości ziół:
Kora wierzby – Ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i ściągające. Wyciągu z kory wierzby używali już starożytni Egipcjanie. Cenili go za jego przeciwzapalne właściwości. W średniowieczu stosowano wywar z kory wierzby na gorączkę i uporczywe bóle. Nadaje się ona idealnie do walki z nadmierną potliwością.
Ziele macierzanki – działa kojąco na stany zapalne, ma właściwości antybakteryjne i odkażające. Kąpiele w naparze zawierającym ziele macierzanki działają kojąco i odprężająco. Ziele macierzanki reguluje wydzielanie sebum.
Rumianek – ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Koszyczki rumianku bogate są w witaminę C i sole mineralne. Napar z rumianku łagodzi podrażnienia i świąd. Nie bez przyczyny rumianek jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków – nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej (choć sam również te alergie może powodować)
Autor artykułu: Agnieszka Strużyna
Źródła:
Anatomia zdrowej stopy, Fundacja im. Ignacego Ponsetiego, https://ponseti.pl/
Siódme poty stóp, Świat Zdrowia, https://www.swiat-zdrowia.pl/
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 17 Lato 2021
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.