Wigilijne zupy
Barbara Strużyna
Dzieci mówią mi, że w naszym domu istnieje kult zupy. I to prawda, właściwie codziennie jakaś zupa jest serwowana, czasami nawet dwa dni z rzędu ta sama, czasami są dwie do wyboru. Na Wigilię zupa też musi być. Tym razem postawię na coś nowego dla mojej rodziny. Kwaśnica postna, choć bez wkładki mięsnej smakuje bardzo dobrze, krem grzybowy uważam za bardzo intensywny w smaku i spróbuję przekonać do niego bliskich. Przećwiczyłam już, te potrawy, ale nadal nie zdecydowałam co będzie na świątecznym stole, bo trzech zup gotować nie będę. Choć właściwie trzecia zupa to esencjonalny kompot z suszonych owoców z dodatkiem śmietany, takie zero waste, aby nie wyrzucać rozmoczonych owoców. Każda z tych zup podczas gotowania rozsiewa zapach świąt, a ta ostania zdecydowanie najprzyjemniejszy.
SKŁADNIKI (6 porcji):
grzyby suszone borowiki - 60 g
por duży - biała część ok. - 300 g
ziemniaki obrane ok. - 600 g
czosnek czarny lub upieczony - 3 ząbki
woda lub bulion warzywny - 1 i 1/2 litra
liść laurowy - 2 szt.
ziele angielskie - 2 szt.
sól, pieprz - do smaku
chili w proszku - szczypta
śmietanka migdałowa lub z mleka (opcjonalnie) - 125 ml
płatki migdałowe - 6 łyżek
por część zielona do posypania - kawałek
masło klarowane - ghee - 3 łyżki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Grzyby suszone zalewamy wodą, moczymy 5 minut, przepłukujemy, zalewamy ponownie i moczymy do kilku godzin. Pora kroimy w piórka. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane i podsmażamy go. Doprawiamy solą, pieprzem, zielem angielskim i liściem laurowym. Do pora dokładamy ziemniaki pokrojone w kostkę, chwilę dusimy, dodajemy czosnek. Na koniec dodajemy grzyby odsączone z wody i ponownie chwilkę dusimy. W garnku zagotowujemy bulion i przekładamy warzywa z patelni, dolewamy wodę z moczenia grzybów. Gotujemy do miękkości ziemniaków, w razie potrzeby doprawiamy. Wyciągamy ziele angielskie i liście laurowe. Zupę miksujemy na krem. Gdyby zupa była zbyt gęsta możemy dolać wrzątku. Na suchej patelni prażymy płatki migdałowe. Pora kroimy w bardzo cienkie piórka. Krem grzybowy przelewamy do miseczek posypujemy migdałami i zieleniną, opcjonalnie dodajemy śmietankę.
SKŁADNIKI (6 porcji):
kapusta kiszona kwaśna - 1 słoik - 800 g
grzyby suszone np. borowiki - 20 g
liść laurowy - 2 szt.
ziele angielskie - 4 szt.
marchew - 1-2 szt.
pietruszka mała - 1 szt.
seler - kawałek
ziemniaki - 1 kg
cebula - średniej wielkości - 1 szt.
sól - do smaku
pieprz świeżo zmielony - do smaku
olej do smażenia - trochę
kostka warzywna (1 na pół litra wody)
śmietanka migdałowa (opcjonalnie)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Grzyby suszone zamaczamy na 5 minut, płuczemy i zalewamy ponownie najlepiej na kilka godzin. Do garnka wrzucamy posiekaną kapustę kiszoną. Dokładamy posiekane grzyby wraz z wodą, w której się moczyły, ziele angielskie, liść laurowy. Dolewamy wody tak, aby przykryć warzywa i gotujemy
do miękkości kapusty ok. 1 godzinę.
KROK 2: Do drugiego garnka wrzucamy pokrojone warzywa i zalewamy wrzątkiem, lekko solimy i gotujemy ok. 20 minut do miękkości ziemniaków. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy mocno pokrojoną w kostkę cebulkę, lekko solimy. Gdy kapusta jest miękka - przelewamy do niej ziemniaki z wodą, cebulkę z tłuszczem i uzupełniamy wodą lub warzywnym bulionem. Wszystko zagotowujemy i smakujemy, doprawiamy solą i pieprzem.
KORZENNA ZUPA Z SUSZU WIGILIJNEGO
SKŁADNIKI (2 porcje):
susz wigilijny (mieszanka: jabłka, gruszki, śliwki) ok. - 200 g
daktyle suszone - 2 garści
wiśnie suszone lub żurawina - 2 garści
morele suszone - 2 garści
cynamon - laska - 1 szt.
goździki - 5 szt.
anyż - gwiazdki - 2 szt.
gruszka świeża - 1 - 2 szt.
słodka śmietanka lub śmietanka migdałowa - 150 ml
starta skórka pomarańczy - trochę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Przepłukujemy suszone owoce i zalewamy je zimną wodą 5 cm nad poziom owoców. Dodajemy korzenne przyprawy wg uznania. Obieramy gruszkę (choć można dodać również ze skórką) i tniemy na kawałki. Wrzucamy do garnka, zagotowujemy i gotujemy ok. 10 minut. Jeśli uważamy, dodajemy jeszcze wody. Odstawiamy do ostygnięcia i nabrania intensywnego smaku.
KROK 2: Napój na kompot zlewamy, zostawiając trochę, aby zupa nie była zbyt gęsta. Podgrzewamy susz w garnku i zaprawiamy śmietaną. Możemy dodać również trochę śmietanki roślinnej z migdałów. Zupę można podać z makaronem lub ryżem posypana skórką otartą z pomarańczy.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 27 Zima 2023/24
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.