Arbuz
Patrycja MateckaArbuz zwyczajny jest owocem pochodzącym z Południowej Afryki. Można go tam spotkać zarówno w formie dzikiej, jak i hodowlanej. Do Europy owoc ten został sprowadzony przez zakon krzyżacki. Współcześnie jego hodowle znajdują się w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce. Jednak ze względu na umiarkowany klimat w kraju, owoce te nie są tak słodkie, jak te sprowadzane z ciepłych miejsc o egzotycznym klimacie.
Arbuz (Citrullus lanatus) to rodzaj rośliny z rodziny dyniowatych. Ze względu na swoją wartość odżywczą i smakową, klasyfikujemy go do owoców, jednak według produkcji rolniczej, zaliczany jest do warzyw.
CO ARBUZ MA W ŚRODKU?
Arbuz to bardzo duża jagoda rosnąca na ziemi, spośród innych roślin wyróżnia się on długą osiągającą nawet do 6 m łodygą. Ma duże i rozłożyste liście, a kwiaty przypominają te rosnące u dyni. Skórka arbuza jest twarda oraz posiada zielone paski. Wnętrze wypełnia słodki różowo-czerwony miąższ z czarnymi pestkami, które również nadają się do spożycia. Głównymi dostawcami arbuza do Polski są Włosi, Grecy i Hiszpanie. 92 % składu arbuza to woda, co sprawia, że arbuz świetnie sprawdza się podczas upalnego lata, orzeźwiając oraz nawadniając organizm. Spożycie jednej szklanki arbuza zapewnia dobre nawodnienie organizmu. Dzięki dużej zawartości wody należy on do produktów niskokalorycznych (zawiera 37 kcal na 100 g) oraz chętnie włączanych do diety przez osoby będące na diecie redukcyjnej.
W arbuzie zawartych jest wiele przeciwutleniaczy, na pierwszym miejscu znajduje się likopen z grupy karotenów, następnie witamina C i A, wszystkie te antyoksydanty odpowiadają za redukcję wolnych rodników, które przyczyniają się do szybszego starzenia organizmu. Likopen również pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Ma silne działanie antyaterogenne, zmniejszając tym samym ryzyko udaru lub zawału. Hamuje również syntezę cholesterolu i pomaga usunąć „zły” cholesterol LDL z organizmu.
PESTKI I SKÓRKA SĄ JADALNE!
Zazwyczaj z arbuza zjadany jest soczysty miąższ, a pestki i skórka są wyrzucane do kosza. Warto jednak wiedzieć, że zarówno pestki, jak i skórka arbuza są jadalne i bogate w wiele składników odżywczych. W wielu miejscach na świecie prażone pestki arbuza służą za przekąskę. Dodatkowo naukowcy udowodnili, że pestki arbuza mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, natomiast marynowana skórka arbuza jest znana i lubiana przez wiele gospodyń domowych.
Wybierając arbuza, warto sięgnąć po te z certyfikatem ekologicznym. W szczególności, jeśli będziemy jeść jego skórkę. Konwencjonalne arbuzy mogą być zanieczyszczone pozostałościami pestycydów na zewnętrznej skórce, które są bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka.
Nazwa |
Ilość w 100 g |
Wartość energetyczna |
37 kcal |
Woda |
92 g |
Węglowodany |
8,4 g |
Białko |
0,6 g |
Tłuszcze |
0,1 g |
Błonnik |
0,3 g |
Indeks glikemiczny |
75 |
Ładunek glikemiczny |
5,6 |
Źródła:
https://dietetycy.org.pl/jak-kupowac-arbuza/
https://dietetycy.org.pl/arbuz-wodny-owoc-dla-zdrowia/
https://www.fabrykasily.pl/diety/arbuz-wlasciwosci-zdrowotne-jednej-najwiekszych-jagod-swiata
Przepisy:
SKŁADNIKI (1 porcja):
roszponka - 30 g
arbuz - 150 g
feta - 100 g
orzechy pekan - garść
czarne oliwki - garść
oliwa - 0,5 łyżki
miód - 0,5 łyżki
sok z cytryny - do smaku
sól - do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Na umytą roszponkę układam pokrojonego w kostkę arbuza i fetę. Wrzucam garść czarnych oliwek i orzechów pekan. Polewam sosem: oliwa zmieszana z miodem, sokiem z cytryny i odrobiną soli. Można podawać.
SKŁADNIKI (4 porcje):
szpinak baby - 200 g
arbuz - 1/4 szt.
ser feta - 1/2 opakowania
nasiona słonecznika - garść
oliwa - 2 łyżki
sok z cytryny - 1 łyżka
miód - 1 łyżeczka
musztarda - 1 łyżeczka
sól, pieprz - do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Szpinak myjemy na sitku, osuszamy i wrzucamy do miski. Odcinamy skórkę z arbuza, usuwamy pestki i kroimy go w kostkę. Ser feta również kroimy w kostkę. Wszystkie pokrojone składniki wrzucamy do miski ze szpinakiem. Dodajemy nasiona słonecznika i mieszamy. W kubku mieszamy oliwę z sokiem z cytryny. Dodajemy miód, musztardę oraz przyprawiamy pieprzem i solą. Mieszamy i polewamy nim składniki w misce. Sałatkę mieszamy z sosem.
CZERWONA SAŁATKA Z KREWETKAMI, TRUSKAWKAMI I ARBUZEM
SKŁADNIKI (2 porcje):
krewetki blanszowane - 1 opakowanie
sok z cytryny - 1 łyżka
słodka, suszona papryka - 1 szczypta
truskawki - 5 szt.
kostki arbuza - 10 szt.
płatki migdałów - 1 garść
cukier brązowy - 1 szczypta
rukola - 2 garści
oliwa z oliwek - 3 łyżki
sól - do smaku
pieprz - do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Krewetki rozmrażamy i skrapiamy sokiem z cytryny. Truskawki kroimy w cząstki, podobnie arbuza i mieszamy z rukolą. Migdały prażymy na patelni z odrobiną cukru. Przygotowujemy sos. Mieszamy razem musztardę, syrop amarena, wodę i sok z cytryny. Krewetki posypujemy papryką i podsmażamy na patelni na oliwie z oliwek. Doprawiamy solą i pieprzem. Układamy ciepłe na sałatce. Całość polewamy czerwonym sosem i posypujemy migdałami.
BULGUR Z PIECZARKAMI I ARBUZEM – ZERO WASTE
SKŁADNIKI (1 porcja):
kasza bulgur drobna - 1,5 szklanki
sól do smaku
natka pietruszki suszona - 1 łyżeczka
pieczarki - 400 g
posiekany w kostkę jasny miąższ arbuza - 1 szklanka
cebula - 1 szt.
ząbek czosnku - 1 szt.
olej - 1 łyżka
masło - 1 łyżka
pieprz - do smaku
śmietana 18 % - 400 g
mąka - 1 łyżka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Najpierw kaszę płuczemy na sicie pod bieżącą wodą, przesypujemy do garnka. Następnie zalewamy wodą w proporcji kasza 1:2 woda, solimy, dodajemy natkę pietruszki. Potem gotujemy do miękkości na małym ogniu pod przykryciem. Najpierw cebule siekamy drobno i szklimy na oleju z dodatkiem masła. Potem pieczarki myjemy, kroimy w kawałki np. plastry lub pół plastry i dodajemy do cebuli, zaraz potem dodajemy też arbuza, przesmażamy. Następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy. Finalnie śmietanę mieszamy z mąką. Potem wlewamy ją do pieczarek, wszystko zagotowujemy. Zaraz potem doprawiamy do smaku. Na końcu ugotowaną, gorąca kaszę przekładamy na półmisek i obficie polewamy sosem.
ARBUZOWA GALARETKA Z KOLAGENOWYM JOGURTEM
SKŁADNIKI (1 porcja):
arbuz - 1/2 szt.
kolagen - 2 miarki
żelatyna w listkach - 6 szt.
wanilia mielona - 1/2 łyżeczki
jogurt naturalny lub naturalny kokosowy - 360 ml
miód akacjowy - 2 łyżki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Jogurt mieszamy z dwoma miarkami kolagenu, wanilią i z miodem akacjowym oraz rozpuszczonymi czterema listkami żelatyny. Mieszamy i przelewamy do dwóch pucharków. Odstawiamy do lodówki do stężenia. Następnie z arbuza wykrawamy kulki lub kostki i układamy na zastygłym jogurcie. Przez sito przecieramy kawałek arbuza. Do soku z pulpą arbuzową dodajemy rozpuszczone w niewielkiej ilości pozostałe dwa listki żelatyny. Mieszamy i zalewamy na warstwie jogurtowej położone owoce płyn arbuza (można dodać trochę miodu, jeśli arbuz nie jest zbyt słodki). Wstawiamy ponownie dpo stężenia do lodówki. Dekorujemy kilkoma listkami mięty.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 25 Lato 2023
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.