Kokos
Patrycja MateckaKokos
Kokos właściwy inaczej palma kokosowa, kokosowiec, kokosowiec właściwy (Cocos nucifera L.) – jest gatunkiem z monotypowego rodzaju kokos (Cocos L.), należącego do rodziny arekowatych. Dojrzałe owoce palmy kokosowej mimo swojej wagi (od 2,5 do nawet 4 kg) mają zdolność łatwego utrzymywania się na powierzchni wody dzięki czemu są przenoszone przez morskie prądy na znaczne odległości.
OWOC CZY ORZECH?
Owoce palmy kokosowej są pestkowcami. Owoc kokosa składa się z cienkiej skórki zwanej koirą i zdrewniałego endokrapu, który tworzy pestkę zwaną potocznie orzechem kokosowym. W pestce są 3 otwory, nazywane otworami kiełkowymi. Wnętrze kokosa wypełnia miąższ zwany bielmem oraz woda kokosowa. Orzech kokosa nadaje się do spożycia ok. 7 miesięcy po kwitnieniu. Jego wnętrze jest wtedy miękkie i galaretowate. Im kokos jest starszy, tym jego miąższ staje się twardszy i zamienia się w koprę, będącą najważniejszym z ekonomicznego punktu widzenia surowcem pozyskiwanym z kokosa. Kopra służy do produkcji wiórków kokosowych, mąki oraz oleju kokosowego. Olej kokosowy dostępny jest pod kilkoma postaciami. W wersji nierafinowanej, dezodoryzowanej i rafinowanej. Różnią się między sobą składem chemicznym, olej dezodoryzowany jest parą wodą i pozbawiony jest swojego zapachu, olej rafinowany jest uboższy w korzystne dla zdrowia związki odżywcze.
Kokos jest doceniany zarówno przez naukowców, jak i przez amatorów. Woda ze świeżego kokosa to jeden z najlepszych w 100 % naturalny izotonik, zaspakajający pragnienie i uzupełniający składniki mineralne napój.
Miąższ kokosa jest źródłem cennych substancji odżywczych. Jest bogaty między innymi w błonnik, potas – zawiera go aż 355 mg w 100 g, magnez – 43 mg i fosfor – 94 mg. Inną wartościową substancją zawartą w kokosie są nasycone kwasy tłuszczowe, w tym MCT.
JAKI WYBRAĆ?
Aby trafić na świeży okaz kokosa podczas zakupów, należy nim potrząsnąć. Jeśli słychać w nim chlupotanie, oznacza to, że kokos jest młody i pełen miękkiego miąższu. Jeśli jednak nie słychać chlupotania, takiego kokosa nie warto wybierać. Miąższ takiego kokosa jest wyschnięty. Wiórki kokosowe czyli wysuszony i starty miąższ orzecha kokosowego idealnie sprawdzą się do ozdoby wszelkiego rodzaju ciast, ciasteczek, owsianek i deserów. Świeży miąższ z kokosa wymieszany z wodą, mlekiem, lub napojem roślinnym świetnie sprawdzi się jako masa do kremów. Ciekawostką jest fakt, że orzechy kokosowe wykorzystuje się w rytuałach np. w nowożytnych postaciach kultu hinduistycznego. Służą one za dary przynoszone wraz z jedzeniem do świątyń w celu błogosławieństwa. Natomiast w kultach saptasindhawy są ofiarą, którą Hindusi wrzucają w nurt rzeki.
Nazwa |
Ilość w 100 g |
Wartość energetyczna |
354 kcal |
Woda |
46,9 g |
Węglowodany |
15,23 g |
Białko |
3,33 g |
Tłuszcze |
33,49 g |
Błonnik |
9,0 g |
Indeks glikemiczny |
45 |
Ładunek glikemiczny |
0,8 |
Źródło:
https://dietetycy.org.pl/olej-kokosowy/
Patrycja Matecka - Departament Jakości Bio Planet
Przepisy:
SKŁADNIKI (4 porcje):
makaron ryżowy (brązowy) - 1 opakowanie
krewetki - 8 szt.
marchewka - 1 szt.
imbir świeży utarty - 2 łyżeczki
czosnek - 2 ząbki
pasta curry - 1 łyżka
mleko kokosowe - 100 ml
tofu naturalne lub czosnkowe - 1 opakowanie (200 g)
sos sojowy bezglutenowy - 2 łyżki
pieczarki - 6 szt.
pomidorki - 1 garść
limonka - 1 szt.
olej - 1 łyżka
kurkuma mielona - 1/2 łyżeczki
sól - do smaku
chili - trochę
kolendra lub dymka - trochę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Do garnka na zupę włóż pokrojoną w talarki marchewkę, pocięty czosnek i starty świeży imbir, dodaj łyżkę pasty curry oraz kurkumę. Lekko podsmaż składniki na niewielkiej ilości oleju. Wlej sos sojowy i uzupełnij wodą ok. 1 -1,5 litra. Gotuj 10 minut. Na patelni usmaż tofu pokrojone w grubą kostkę oraz pieczarki pocięte na plasterki. Następnie do zupy dodaj krewetki tygrysie i gotuj 5 min. Pod koniec podaj podsmażone tofu i pieczarki. Pokrój pomidorki koktajlowe na cząstki. Dodaj do garnka. Chwilę pogotuj. Na koniec wlej mleczko kokosowe i zagotuj. Dopraw solą. Wyciśnij sok z limonki lub przetnij limonkę na 4 cząstki i ułóż obok talerzy. Można dodać kolendrę, dymkę, a dla ostrzejszego smaku chili.
ZUPA Z PIECZONEJ PIETRUSZKI I ANTONÓWKI
SKŁADNIKI (4 porcje):
pietruszka korzeń - kilka
jabłko antonówka (miąższ) - 200 g
sól i pieprz - do smaku
cynamon - do smaku
mleczko kokosowe - 400 ml
orzechy włoskie - 1 garść
olej z orzechów włoskich lub migdałów - trochę
woda - 500 ml
grzanki - 4 garści
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Pietruszkę obrać i upiec z jabłkiem w piekarniku nagrzanym na 180 stopni C ok. 45 minut. Następnie przełożyć składniki do garnka. Wlać wodę i wybrane mleko – napój. Dodać sól i cynamon. Gotować 5 minut. Zmiksować na krem. Podawać z grzankami i orzechami. Doprawić dobrze pieprzem.
SKŁADNIKI (1 porcja):
passata pomidorowa - 1 butelka
mleko kokosowe - 1 szklanka
seler naciowy - 2 kawałki
cebula - 1 szt.
czerwona soczewica - 1/2 szklanki
sól, pieprz, syrop klonowy- do smaku
masło, oliwa - 1 łyżka
bulion warzywny - 1 szklanka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Cebulę pokroić drobno i zeszklić na oliwie i maśle. Dodać pokrojony w plasterki seler naciowy, posolić odrobinę i chwilę razem dusić. Soczewicę wypłukać na sitku, wsypać do garnka, zalać 175 ml, 1/4 łyżeczki soli, wymieszać. Zagotować, ściągnąć pianę i gotować na wolnym ogniu przez około 10-15 minut. Do cebuli i selera dodać passatę pomidorową, gorący bulion, wymieszać i gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut. Ugotowaną soczewicę przełóż do garnka z zupą, dodaj mleko kokosowe, sól, pieprz i około 1 łyżki syropu klonowego. Zagotuj i skosztuj. Gotową zupę można podawać z kleksem śmietany kokosowej lub natką pietruszki.
TARTA Z TRUSKAWKAMI I KREMEM KOKOSOWYM
SKŁADNIKI (1 porcja):
kruche ciasto:
mąka pszenna - 1 szklanka
masło - 125 g
żółtko - 1 szt.
cukier puder - 2 łyżeczki
sól - szczypta
krem:
krem kokosowy do ubijania - 400 ml
serek mascarpone - 250 g
cukier puder - 4 łyżeczki
dodatkowo:
galaretka truskawkowa - 40 g
woda - 250 ml
truskawki do dekoracji - dowolna ilość
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Z podanych składników na ciasto, wyrób masę. Formę na tarte wyłóż powstałym ciastem i wstaw do lodówki na około godzinę. W między czasie przygotuj krem oraz galaretkę. Krem kokosowy ubij na sztywno, następnie dodaj cukier puder i mascarpone. Przygotowany krem schowaj do lodówki. Według instrukcji na opakowaniu, przygotuj galaretkę. Następnie pozostaw ją do wystudzenia. Ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w 180 stopniach przez około 25 min. Na wystudzony spód, wykładamy ubity krem. Następnie na krem układamy umyte, oczyszczone i osuszone owoce. Truskawki układamy w dowolnej formie, możemy je pokroić na części, jak i ułożyć w całości. Owoce polewamy wystudzoną galaretką. Tarte wstawiamy do lodówki, by galaretka stężała. Najlepiej smakuję następnego dnia.
KOKTAJL WITAMINKA Z ANANASEM I MIĘTĄ
SKŁADNIKI (8 porcji):
ananas świeży - 400 g
banan - 1 szt.
mleko kokosowe - 200 ml
woda mineralna - 100 ml
świeża mięta - kilka listków
lód - 4 - 5 kostek
limonka - 1 szt.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Banana, ananasa obieramy i kroimy na mniejsze kawałeczki. Do kielicha blendera wrzucamy owoce, wlewamy mleczko kokosowe, wciskamy sok z połówki limonki, wodę i miętę. Wszystkie składniki blendujemy
na jedwabiście gładką masę. Nasz gotowy koktajl przelewamy do szklanki, dekorujemymiętą i limonką. Na koniec wrzucamy kostki lodu. Koktajl można osłodzić miodem.
MIGDAŁOWO KOKOSOWE TRUFLE WEGAŃSKIE
SKŁADNIKI (1 porcja):
migdały - 1 szklanka
wiórki kokosowe - 1 szklanka
olej kokosowy - 3 łyżki
syrop z agawy - 100 ml
cukier puder z agawy - 2 łyżki
napój z kaszy jaglanej - 4 - 5 łyżki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Migdały moczymy przynajmniej godzinę w wodzie. Następnie migdały przekładamy do malaksera i mielimy na gładką masę z wiórkami kokosowymi. Dodajemy napój z kaszy jaglanej oraz wlewamy syrop z agawy, wlewamy płynny olej kokosowy. Całość mieszamy w melakserze. Nakładamy na ręce oprószone wielkości orzecha włoskiego powstałą masę. Na środek wkładamy białego migdała. Formujemy kuleczkę. Oprószamy jeszcze cukrem z agawy. Wkładamy do lodówki na godzinę.
PÓŁ SZKLANKI ZDROWIA CODZIENNIE - SOK
SKŁADNIKI (4 porcje):
marchew - 1 kg
seler naciowy - 0,25 szt.
woda kokosowa - 0,5 szklanki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Marchew obieramy, myjemy. Selera myjemy. Marchew i selera przepuszczamy przez wyciskarkę wolnoobrotową lub sokowirówkę. Do soku dodajemy wodę kokosową, mieszamy.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 25 Lato 2023
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.