Korzeń maca - afrodyzjak wśród superfoods
Katarzyna WroniakMaca (Lepidium meyenii) jest znaną od ponad 2000 lat rośliną zielną, której jadalną część stanowi podziemny korzeń o wielkości ok. 2 - 5 cm. Maca należy do rodziny kapustowatych (Cruciferae). Istnieje co najmniej osiem rodzajów korzenia, różniących się między sobą zabarwieniem. Korzeń może mieć barwę białą, żółtą, zieloną, fioletową, czerwoną lub połączenie tych kolorów w różnych kombinacjach. Maca uprawiana jest na wysokości 4000 metrów n.p.m. na szczytach peruwiańskich Andów, gdzie panują ekstremalne warunki klimatyczne (niska temperatura i wiatr), które ograniczają uprawę innych roślin. Maca wzrasta na nieurodzajnej, kamienistej glebie, charakteryzując się wytrzymałą strukturą, przez co może być przechowywana po zbiorach nawet przez dłuższy czas, bez utraty swoich właściwości.
Korzeń maca posiada cenne wartości odżywcze, zwłaszcza cechuje go wysoka zawartość węglowodanów i białka, których ilość waha się w zależności od żyzności gleb i warunków uprawy. Zawiera znaczną ilość aminokwasów, w tym również egzogennych oraz kwasów tłuszczowych takich jak: kwas linolowy (7,2 mcg/ 100 g), kwas palmitynowy (5,2 mcg / 100 g) i kwas oleinowy (2,5 mcg / 100 g).
Wartość energetyczna 384 kcal / 100 g
Białko 10 – 18 g / 100 g
Tłuszcz 0,2 – 2 g / 100 g
Węglowodany 56 -76 g / 100 g
Błonnik 4 – 9 g / 100 g
Do głównych zalet tej andyjskiej rośliny należy wysoka zawartość wapnia, potasu, żelaza i fosforu. Ponadto charakteryzuje się wyższą zawartością miedzi niż kakao, czy nasiona słonecznika.
Witaminy i składniki mineralne (mg / 100 g)
Tiamina 0,15 – 1,17
Ryboflawina 0,31 – 0,76
Niacyna 37 – 43
Witamina C 0,8 – 3,5
Wapń 150 – 650
Magnez 70 – 114
Żelazo 10 – 24
Fosfor 183 – 391
Potas 1000 – 2000
Miedź ok. 6,0
Na uwagę zasługuje fakt, że maca stanowi cenne źródło niacyny (witaminy B3), którą głównie możemy znaleźć w mięsie, czy rybach, przy czym jej zawartość w korzeniu maca jest niemal trzykrotnie wyższa.
Ze względu na korzystny profil odżywczy, korzeń macy polecany jest szczególnie osobom prowadzącym aktywny tryb życia, wzmacniając wytrzymałość i wydolność organizmu.
Według legend, dawniej podawana była mężczyznom przed bitwami, dzięki zdolnościom do zwiększania energii zarówno fizycznej jak i psychicznej.
Oprócz wielu właściwości odżywczych, przypisuje się jej korzystne działanie w zaburzeniach płodności i libido. Tysiące lat temu korzeń maca wykorzystywany był jako afrodyzjak, wynika to z faktu zwiększania ukrwienia narządów płciowych. Reguralne spożywanie macy pomoże również uśmierzyć ból menstruacyjny i wspomoże również w okresie menopauzy.
Pozytywnie wpływa na samopoczucie, umysł, przyswajanie informacji, przypisuje się również jemu właściwości antydepresyjne.
W celu uzyskania korzystnych efektów, sproszkowany korzeń maca należy spożywać w ilości ok. 1 łyżeczki dziennie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zbilansowanej diety i prawidłowej podaży składników odżywczych.
Przeciwskazaniem do suplementacji macy są problemy z tarczycą, ciąża gdyż nie ma badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w tym zakresie. Ze względu na wysoką zawartość potasu osoby z niewydolnością nerek powinni stosować korzeń maca ostrożnie.
Sproszkowany korzeń maca ma szerokie zastosowanie w kuchni, począwszy od napojów, herbaty, lodów, po chleb, sałatki i surówki, czy jako składnik drugich dań. Maca posiada delikatny, korzenny, słodkawy smak, dlatego też pasuje jako posypka, czy dodatek do koktajli, nadając im kremową konsystencję i podkreślając zapach. Sproszkowany korzeń można przygotowywać zarówno na słono, jak i na słodko. Na słodko, macę można spożywać podobnie jak owsiankę, w połączeniu z mlekiem, miodem, czy cynamonem. Tradycyjnym sposobem przygotowania macy przez Peruwiańczyków jest wędzenie. Rdzenni mieszkańcy tego rejonu określają tę potrawę jako „watia”.
Przepisy z wykorzystaniem macy znajdziesz tutaj.
Źródła:
1. FAO: PRODAR (Programa de Desarrollo de la Agroindustria Rural de América Latina y el Caribe).
2. León, J. 1964. La maca (Lepidium meyenii), a little known food plant of Peru. Econ. Bot.,18: 122-127.
3. Medicine Hunter Maca Stimulant Introduced by Wal-Mart U. Mass. Ethnobotanist's Discovery Benefits U.S. Consumers and Peruvian Economy. Enzymatic Therapy 2007.
-
Artykuł pochodzi z magazynu jesień 2019 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.