Jelita to drugi mózg ?
Mikołaj BatorJelita to drugi mózg?
Kilka lat temu po raz pierwszy przeczytałem zdanie: „Jelita to nasz drugi mózg”. Sformułowanie wówczas wydawało mi się niezwykłe, kontrowersyjne, ale i fascynujące.
Wiedza na temat wpływu flory bakteryjnej jelit na zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan organizmu jest coraz bogatsza i stale poszerzana. We mnie fascynacja tematem trwa nadal, więc dzielę się poniżej zgromadzonymi informacjami.
W przewodzie pokarmowym człowieka znajduje się 10 razy więcej mikroorganizmów niż komórek ludzkiego ciała. Milionowa armia drobnoustrojów, czyli bakterii, drożdży, grzybów, pierwotniaków, wirusów i archeonów tworzy tak zwany mikrobiom, który jest niezwykle istotny dla funkcjonowania naszego ciała.
Obecnie wiadomo już, że jelita nie uczestniczą wyłącznie
w procesach związanych z trawieniem i wchłanianiem substancji pokarmowych. Bakterie wchodzące w skład mikrobioty jelitowej pełnią wiele różnych funkcji, a ich prawidłowa struktura ilościowa i jakościowa wpływa na równowagę całego organizmu.
Od niedawna wiemy, że 95% serotoniny, zwanej „hormonem szczęścia”, wytwarzane jest w komórkach błony śluzowej układu pokarmowego oraz w trombocytach (płytkach krwi), pozostałe 5% powstaje w mózgu. Serotonina, jako neuroprzekaźnik, ma ogromne znaczenie w regulacji wielu czynności życiowych. Wpływa na procesy poznawcze, nastrój, sen, łaknienie, układ odpornościowy, pracę układu pokarmowego, regenerację tkanek. Niskie stężenie serotoniny sprzyja powstawaniu stanów depresyjnych, ponieważ w depresji następuje zaburzenie stymulacji komórek nerwowych przez serotoninę. Z kolei jej wysoki poziom ma negatywny wpływ na układ pokarmowy, może powodować stany zapalne jelit czy zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych oraz często odpowiada za występowanie fobii społecznych.
JAK WPŁYWAĆ NA NASZĄ MIKROBIOTĘ JELITOWĄ?
Najsilniej zaburzają mikrobiotę nieprawidłowa, uboga w błonnik dieta, antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, silny stres, alkohol, zanieczyszczenie środowiska i żywności. Naszą mikrobiotę odżywimy, wspierając jelita dietą opartą przede wszystkim na produktach roślinnych, bogatą w błonnik i produkty fermentowane. Kombucha (fermentowana herbata), zakwasy warzywne i kiszonki (kimchi, kapusta, ogórki) są niezastąpionym źródłem dobrych bakterii, choćby takich jak bakterie kwasu mlekowego.
Korzystny, znakomity wpływ na nasz mózg i pracę jelit ma także medytacja. To już nie tylko parareligijna czy filozoficzna praktyka, ale przebadana klinicznie metoda łagodzenia stanów zapalnych organizmu, arytmii serca, zapobiegania chorobom psychicznym. Dzięki systematycznie praktykowanej medytacji poprawiamy nie tylko nasze zdolności poznawcze, uzyskujemy równowagę emocjonalną, ale także możemy leczyć zespół jelita nadwrażliwego czy nieswoiste zapalenie jelit.
Medytujmy więc i jedzmy na zdrowie!
”Mikołaj Bator. Tata, mąż, pasjonat fermentacji. Ekspert w dziedzinie organicznej kuchni roślinnej. Twórca marki Zakwasownia.”
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 17 Lato 2021
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.