Luksusowa sól do kąpieli? - zrób ją z nami
Katarzyna Malewska
Idealna na prezent, idealna dla Ciebie. Sól dodana do kąpieli odżywia, oczyszcza, ujędrnia i pomaga się odprężyć. Różne dodatki sprawią, że zyskuje ona dodatkowe właściwości. Nie masz wanny? Nic straconego przygotuj kąpiel dla stóp. Zabawmy się zatem w solną wróżkę!
TAJNIKI TWORZENIA SOLI KĄPIELOWYCH
Idealna sól pięknie pachnie i ma dobroczynne właściwości, jednak, aby ją wykonać nie musimy być perfumiarzem lub zielarzem. Wykonanie soli kąpielowej z jednej strony jest banalnie proste, jednak jak w każdej sztuce tworzenia możemy stać się specjalistą lub nawet artystą. Nieograniczona różnorodność dodatków pomaga stworzyć niezapomniane kreacje o wyjątkowych walorach pielęgnacyjnych, prozdrowotnych, które ukoją ciało i zmysły. Nasze dzisiejsze receptury stworzone zostały tak, aby ich wykonanie nie sprawiło większych trudności. Może potraktujesz je jako wstęp do cudownej przygody lub nowego hobby?
LISTA POTRZEBNYCH RZECZY
• Sól o różnej gradacji mielenia, drobna sól szybciej się rozpuszcza i łatwiej nadaje się jej kolor, gruba ma ciekawy wygląd. Wybierzmy np. morską, kamienną lub różową. Zrezygnujmy z czarnej soli kala namak, która pod wpływem wilgoci wydziela intensywny zapach, zbliżony do zapachu jaj.
• Olejki eteryczne, mają szereg właściwości terapeutycznych, a na dodatek pięknie pachną;
• Suszone kwiaty i zioła - dodadzą atrakcyjności soli, kto nie chciałby się kąpać w płatkach róż?
• Naturalne barwniki (sproszkowane rośliny), które ucieszą oko i pomogą wprowadzić się w odpowiedni nastrój;
• Miskę do mieszania składników, szklaną lub ceramiczną;
• Rękawiczki;
• Słoiki lub inne szczelnie zamykane naczynia, jeśli chcemy przygotować na prezent - postarajmy się o ozdobne.
• Kartka sztywnego papieru, np. okładka od gazety (byle nie naszej :)), ewentualnie lejek o szerokim ujściu.
BIERZEMY SIĘ DO PRACY
BHP - Zanim zaczniemy tworzyć - zadbajmy o siebie i otoczenie, wybierzmy dobrze wentylowane pomieszczenie, olejki eteryczne potrafią nieźle zakręcić w głowie i nie tylko, dlatego też zaleca się używanie rękawiczek, bo sól najlepiej mieszać ręcznie, a olejki nie są do stosowania bezpośrednio na skórę. Warto także wybrać miejsce, gdzie łatwo uprzątniemy rozsypaną niechcący sól lub wytrzemy barwnik. Najlepiej sprawdzi się kuchnia.
Soli potrzebujemy tyle, ile zmieści się z dodatkami w wybranym naczyniu, w którym będziemy chcieli ją przechowywać. Dlatego najlepiej od razu wsypać sól do naczynia, zostawiając trochę miejsca na dodatki. Aby sprawnie przesypać sól z opakowania do naczynia, można użyć lejka lub lejka ze zwiniętej kartki sztywnego papieru. Po przygotowaniu odpowiedniej ilości soli, przesypujemy ją do miski, następnie, jeśli chcemy nadać jej koloru, użyjmy sypkiego barwnika np. suszonego sproszkowanego buraka, spiruliny itp. Do niżej podanych przepisów wykorzystane zostały barwniki od biovegan.
Sól mieszamy z barwnikiem, odmierzamy go wedle uznania do uzyskania pożądanego koloru. Pamiętajmy, że kolor będzie tylko delikatny i raczej blady, nabierze trochę intensywności po dodaniu olejku eterycznego. Za duża ilość barwnika może sprawić, że możemy niechcący później zabarwić wannę lub ręcznik. Kolejnym krokiem jest dodanie wybranego olejku eterycznego lub kilku, wybierajmy kierując się gustem, bądź właściwościami danego olejku - należy zachować umiar, kilka kropli wystarczy. Na tym etapie można dodać również pół łyżeczki oliwy lub dowolnego oleju - sól nabierze intensywniejszego koloru i przy okazji wzbogacimy ją o kolejne właściwości. Pamiętajmy jednak, że o ile sól czy olejki eteryczne raczej się nie przeterminują, to olej może po jakimś czasie zjełczeć. Wszystko ponownie należy porządnie wymieszać.
Na koniec kwiaty i zioła, możemy wymieszać je od razu w misce lub usypać je warstwami - warstwa gotowej soli, a następnie np. kwiaty, znów sól, kwiaty itd. Jeśli chcemy przygotować taką kompozycję na prezent, to należy wypełnić naczynie „pod sam korek” inaczej wszystko się pomiesza.
WIESZ JUŻ JAK, WIĘC POZNAJ SKŁAD
Zacznij od naszych sprawdzonych receptur, które umilają naszej redakcji zimowe kąpiele. Wszystkie zostały wykonane wyżej wymienionym sposobem. Przedstawiamy wybrane mieszanki.
Różana fantazja - sól dla królowej
składniki: sól morska gruba i różowa drobno mielona, olejek z róży damasceńskiej i drzewa różanego, suszone płatki róż, opcjonalnie - barwnik: suszony zmielony burak
To sól o zniewalającym zapachu i właściwościach odmładzających. Kosmetyki z róży są dedykowane głównie do cery dojrzałej. Róża ma działanie przeciwzmarszczkowe, hamuje procesy starzenia się skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, a jej aromat działa relaksująco i ułatwia zasypianie. Dodatek olejku z drzewa różanego dodaje zapachowi pikanterii oraz działania bakteriobójczego i działa antydepresyjnie. Sproszkowany burak podkręca jej kolor, a także delikatnie zabarwi wodę na różany kolor. Dodany w niewielkiej ilości łatwo się zmywa i nie sprawi problemu przy myciu wanny. Zalecamy ostrożność w pobliżu jasnych ręczników. Taki prezent spodoba się każdemu, nie tylko królowej.
składniki: sól morska drobno mielona, olejek bergamotka oraz olejek z pomarańczy, suszone płatki bławatka i nagietka, opcjonalnie - barwnik: kurkuma (szczypta!)
Olejki z cytrusów mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olejek pomarańczowy pomaga w walce z trądzikiem, działa tonizująco. Taka mieszanka działa antydepresyjnie, poprawi nastrój oraz zmniejszy napięcie mięśni. Cytrusy działają energizująco. Bławatek i nagietek wykazują działanie przeciwzapalne, chociaż w tej mieszance są głównie ozdobą. Jeśli zdecydujemy się użyć kurkumy, użyjmy dosłownie szczypty, wystarczy i nie sprawi problemu przy zmywaniu wanny.
Herbaciana sól do kąpieli stóp
składniki: sól epsom, olejek z drzewa herbacianego, barwnik: zielona spirulina
Sól epsom jest idealna do kąpieli stóp, ponieważ zmiękczy szorstką i popękaną skórę i wzmocni paznokcie, działa także odprężająco. Olejek z drzewa herbacianego odświeża, hamuje namnażanie się grzybów i innych drobnoustrojów. Nie rezygnujmy z barwnika. Spirulina dodatkowo nawilży skórę, a miskę bez problemu wymyjemy.
składniki: sól różowa drobno mielona, olejek z lawendy, suszone kwiaty lawendy, opcjonalnie - barwnik: spirulina niebieska
Dodatek olejku z lawendy wzbogaca i tak bogatą w składniki odżywcze różową sól o właściwości regeneracyjne i redukujące obrzęki. Ta aromatyczna roślina wykazuje także działanie przeciwbólowe. Aromat lawendy działa wyciszająco, zmniejsza napięcie, nerwowość i ułatwia zasypianie. Dodana do różowej soli niebieska spirulina nadaje jej lawendowy kolor, po rozpuszczeniu woda staje się niebieska, nie sprawia kłopotu przy zmywaniu, łatwo się spiera. Spirulina ma dodatkowo właściwości nawilżające, ujędrniające i poprawiające koloryt skóry.
składniki: kwasek cytrynowy – 100 g
soda – 200 g
sól epsom – 100 g
sól – 100 g
olejek eteryczny – kilka kropli (wedle uznania)
barwniki naturalne – opcjonalnie
dowolne kwiaty, płatki, zioła – opcjonalnie
przygotowanie: Wszystkie suche składniki łączymy ze sobą, a następnie dodajemy wybrane olejki, przesypujemy do szczelnie zamykanego słoja, zamykamy. Sól wsypujemy przed kąpielą do ciepłej wody i czekamy, aż się rozpuści. Po kąpieli należy opłukać ciało czystą wodą.
Kwasek cytrynowy dodany do kąpieli szczególnie jest polecany cerze dojrzałej i naczynkowej. Ma właściwości antyoksydacyjne, chroni skórę przed wolnymi rodnikami, spowalnia procesy starzenia się. Pomaga poradzić sobie z przebarwieniami, wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia ją. Ponadto dodany do kąpieli pomaga w późniejszym wyczyszczeniu wanny z osadów mydlanych. W wodzie, w połączeniu z sodą zaczyna tworzyć się dwutlenek węgla dając przyjemny dla oka i ciała musujący efekt.
Soda zmiękcza wodę, działa złuszczająco i poprawia wygląd skóry. Kąpiel z sodą oczyszczoną pomaga w radzeniu sobie z grzybicą i innymi problemami skórnymi, łagodzi stany zapalne, hamuje rozwój drożdży i bakterii. Kąpiel z sodą odświeża, niweluje zapach potu oraz pomaga radzić sobie z problemem nadpotliwości.
Sól epsom oprócz działania detoksykującego i zmiękczającego łagodzi ból oraz stany zapalne. Polecana jest przy bólach migrenowych oraz mięśniowych i stawowych. Przyspiesza gojenie się skóry. Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli epsom jest idealna po ciężkim i stresującym dniu, wykazuje działanie relaksujące, odprężające i poprawiające nastrój, pomaga zasnąć.
Sól (morska, kłodawska, różowa) dodana do kąpieli działa relaksująco, odświeżająco i nawilżająco. Zwiększa ukrwienie skóry, stabilizuje ciśnienie krwi, reguluje przemianę materii i poprawia odporność.
Olejki eteryczne oprócz przyjemnego zapachu gwarantują szereg korzyści prozdrowotnych. Dodając kilka kropli fundujemy sobie nie tylko aromaterapię, ale także wzbogacamy naszą kąpiel o właściwości pielęgnacyjne w zależności od tego z jakiej rośliny pochodzi olejek. Nie musimy do mieszanki od razu dodawać olejków, możemy za każdym razem przed wsypaniem soli wlać kilka kropli wybranego olejku do wanny.
Przykłady olejków relaksujących:
lawenda, geranium (pelargonia), róża, szałwia, neroli, olejki z cytrusów;
Olejki na przeziębienie (ułatwiające oddychanie): kadzidłowiec, wawrzyn szlachetny, mirt, rozmaryn, tymianek, mięta, sosna;
Olejki poprawiające krążenie: cynamonowiec, lawenda pośrednia, mirt, wawrzyn szlachetny;
Olejki odświeżające, energizujące: mięta pieprzowa i polna, trawa cytrynowa, imbir, grejpfrut, cytryna, drzewo herbaciane.
Źródła:
https://www.physalishealth.com/en/aromatherapy/essential-oils/
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 30 Zima 2024/25
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.