Smaki lata
Barbara Strużyna
Smaki lata
W każdym sezonie są potrawy, na które się czeka cały rok, bo właśnie wtedy smakują najlepiej. Jak myślę o lecie, to marzę o skosztowaniu soczystych owoców, które swoim intensywnym smakiem raczą nas przez krótki czas. Truskawki, rabarbar, porzeczki, maliny, wiśnie… nigdy nie będą tak soczyste i smaczne jak na początku lata. Można je jeść na surowo, gotować kompoty i zapiekać. Innym takim moim smakołykiem są grzyby, które oczywiście bardzo dobrze smakują ususzone lub zamarynowane, ale sosik, lub zupka z kurek to zupełnie inna bajka. Zawsze ten pierwszy sos jest najsmaczniejszy. Po miesiącu nie mogę już patrzeć na te skarby lasu, żeby za chwilę znowu za nimi zatęsknić.
SKŁADNIKI (6 porcji):
wiśnia - 500 g
porzeczka czerwona - 200 g
rabarbar - 500 g
cukier trzcinowy, ksylitol, erytrol, miód do smaku
woda - 2 litra
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Owoce myjemy, wiśnie i porzeczki pozbawiamy ogonków lub szypułek. Rabarbar obieramy i kroimy na kawałki 3 - 4 cm. Wrzucamy do garnka i wlewamy wodę. Gotujemy 10 minut. Dosładzamy, jeśli mamy ochotę na słodszy napój.
SKŁADNIKI (1 porcja):
jaja - 5 szt.
cukier - 200 g
olej rzepakowy - 125 ml
mleko w temp. pokojowej - 200 ml
mąka pszenna - 450 g
proszek do pieczenia - 2 łyżeczki
porzeczka czerwona - 200 g
porzeczka czarna - 200 g
masło do wysmarowania blachy - trochę
bułka tarta - trochę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Tortownicę smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia. Jaja ubić z cukrem na jasną, kremową masę, miksując na najwyższych obrotach przez co najmniej 5 min. Dalej miksując, dodajemy mleko i olej. Następnie dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i miksujemy krótko do połączenia składników. Ciasto przekładamy, do przygotowanej formy, posypujemy wierzch bułką tartą i układamy oczyszczone, umyte porzeczki. Pieczemy przez ok. 50 - 60 minut, do suchego patyczka, w temp. 170°C. Upieczone ciasto wyciągnąć z piekarnika i pozostawiamy do ostygnięcia. Wystudzone ciasto posypujemy cukrem pudrem.
SKŁADNIKI (4 porcje):
kurki - 400 g
ziemniaki duże - 3 szt.
marchew - 2 szt.
pietruszka - 1 szt.
seler mały - kawałek
cebula mała - 1 szt.
czosnek - 1 ząbek
sos sojowy bezglutenowy - 2 łyżki
kurkuma - szczypta
pieprz - do smaku
woda / wywar warzywny - trochę
śmietana - trochę
natka pietruszki lub koperek - trochę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Kurki oczyszczamy z igieł i piasku. Wrzucamy do osolonej wody i płuczemy energicznie, aż do pozbycia się piasku. Warzywa myjemy i obieramy, kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy trochę tłuszczu, wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulkę, podsmażamy ją chwilkę, dorzucamy kurki, warzywa i przesmażamy je chwilę, na koniec smażenia dorzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek. Zalewamy wszystko 2 litrami wody lub wywaru i gotujemy do miękkości ok. 30 minut. Na koniec przyprawiamy i dolewamy sos sojowy. Zupkę możemy zabielić śmietaną zwykłą lub roślinną. Na koniec dodajemy zieleninę pietruszkę lub koperek.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 25 Lato 2023
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.