Grzyby lecznicze
Katarzyna Malewska
Naukowcy zwracają coraz większą uwagę na związki o działaniu antyoksydacyjnym, obecne w wielu gatunkach grzybów. Należą do nich związki polifenolowe, które oddziałują pozytywnie na organizm, m.in. chroniąc DNA przed zmianami oksydacyjnymi. Od wieków mieszkańcy krajów azjatyckich uważają, że regularne spożywanie grzybów ma korzystny wpływ na ogólną kondycję organizmu, a także przeciwdziała wielu chorobom.
Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus), inaczej nazywana Lion’s Mane (lwia grzywa). W Japonii i Chinach jest lubianym i uprawianym grzybem spożywczym, w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Grzyb leczniczy o własnościach przeciwnowotworowych, immunomodulacyjnych, nerwotonicznych i antyastmatycznych.
Reishi to inaczej lakownica lśniąca; brązowe grzyby o półkolistym kształcie, powszechnie uznane za lek na różne dolegliwości. Bogate w białka, polisacharydy (beta-glukany), triterpenoidy, steroidy, betainę, ergosterol (prekursor witaminy D), witaminę B2 i C, składniki mineralne (potas, magnez, wapń, mangan, żelazo), beta-sitosterol i kompleksy białkowo- cukrowe (ganoderon). Reishi przypisuje się działanie przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, immunostymulujące, ochronne na wątrobę oraz obniżające cholesterol i ciśnienie krwi. Wykorzystywane są w leczeniu astmy, migreny, alergii, wrzodów, reumatyzmu i dny moczanowej.
Kordyceps często jest zaliczany do grupy roślin i grzybów noszących nazwę adaptogenów. Zawierają one związki, które wspierają zachowanie równowagi organizmu – zmniejszając skutki stresu, a także pomagając organizmowi „zaadaptować” się do czynników zewnętrznych. Może skutecznie obniżać poziom zmęczenia (oraz działać antydepresyjnie), poprawiać produkcję energii i wydolność organizmu.
Guz brzozy - chaga zawiera wiele witamin, minerałów, aminokwasów, fitosteroli, polisacharydów, a także beta-glukan. Słynie z właściwości immunomodulujących oraz przeciwzapalnych, obniża cholesterol. W medycynie chińskiej chaga polecana jest jako środek przeciwnowotworowy.
Shiitake zawierają znaczące ilości witamin D, A, C, E, K, witamin z grupy B (B3, B5, B7, B12), polisacharydy, kwasy nukleinowe oraz białko, które zawiera wszystkie podstawowe aminokwasy. Pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz wpływają na prawidłową regulację ciśnienia.
Autor artykułu: Katarzyna Malewska
Przepisy:
PEKINKA Z GROSZKIEM I GRZYBAMI SHIITAKE
ZUPA KALAFIOROWA Z GRZYBAMI SHIITAKE
SPAGHETTI ORKISZOWE W GRZYBOWYM SOSIE Z MISO
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 29 Jesień 2024
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.