Pietruszka czy pasternak
Justyna Busiło
Pietruszka i pasternak należą do tej samej rodziny roślin selerowatych (Appiaceae). Są to rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku wytwarzają przyziemną rozetę liści i korzeń spichrzowy, natomiast w drugim roku wytwarzają łodygi kwiatostanowe. Z uwagi na przynależność do tej samej rodziny, mogą być one często ze sobą mylone, chociaż już na etapie kwitnienia można zauważyć różnice. Pietruszka kwitnie na biało, a pasternak ma żółte kwiatostany.
Aby odróżnić od siebie pietruszkę i pasternak, należy zwrócić uwagę na wygląd ich poszczególnych części. Liście pietruszki są gładkie, natomiast pasternak ma liście pierzaste, pokryte od spodu włoskami o jaśniejszym kolorze. Ponadto liście te są twarde i niesmaczne, dlatego nie wykorzystuje się ich w celach konsumpcyjnych. Jeżeli kupujemy te warzywa bez liści, możemy je odróżnić po miejscu, z którego liście wyrastają. Pasternak posiada w tym miejscu wgłębienie z ciemną otoczką, natomiast pietruszka posiada lekkie zgrubienie. Kolejną cechą odróżniającą pietruszkę od pasternaku jest ich zabarwienie. Pietruszka jest prawie biała, a pasternak kremowy. Co więcej, pasternak ma większe korzenie i daje większe plony niż pietruszka. Jeśli lekko zetrzemy skórkę z korzenia pasternaka nie będzie on pachniał jak pietruszka, raczej będzie przypominał zapachem marchewkę. Pietruszka jest powszechnie dostępna, smaczna i znalazła szersze zastosowanie w diecie Polaków. Natomiast pasternak, pomimo że królował na stołach już w XVI wieku, przez długi czas stanowił jedynie paszę dla zwierząt. Obecnie pasternak powraca do łask, co ciekawe w Wielkiej Brytanii jest on bardziej popularny niż pietruszka.
WŁAŚCIWOŚCI, ZASTOSOWANIE PIETRUSZKI...
Obydwie rośliny mają wszechstronne zastosowanie lecznicze. Niektóre z tych właściwości są podobne. Spożycie zarówno korzenia pietruszki, jak i pasternaku ułatwia trawienie poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich jelit i zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Zawartość potasu w obu warzywach, wspomaga regulację ciśnienia krwi. Potas jest także niezbędny do właściwego funkcjonowania układu nerwowego.
Ponadto w korzeniu pietruszki można znaleźć spore ilości wapnia, fosforu czy magnezu oraz witaminy: A, C, E, B1. Na korzyść pietruszki może też wpływać prawie 2-krotnie niższa kaloryczność.
Korzeń pietruszki jest ceniony także ze względu na zawarty w nim olejek eteryczny. Olejek ten zawiera m.in.: apigeninę, apiol i mirystycynę oraz furanokumaryny. Apiol i mirystycyna mają właściwości dezynfekujące i moczopędne. Należy jednak uważać, gdyż w większych dawkach mirystycyna może powodować halucynacje. W korzeniach pietruszki jest jej na tyle niewiele, że nie osiągnie się efektu narkotycznego. Druga substancja, apiol, była dawniej stosowana do leczenia zaburzeń menstruacyjnych i wywoływała miesięczne krwawienia. Kobiety w ciąży powinny podchodzić do tej substancji z ostrożnością, gdyż może spowodować poronienie. Pietruszka dzięki zawartości apigeniny, która wykazała działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne jest polecana w diecie przy dnie moczanowej i przy kamicy moczowej. Poprzez działanie moczopędne wpływa na szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Dowody na skuteczność działania pietruszki w łagodzeniu objawów schorzeń układu moczowego wynikają z wieloletniego jej stosowania.
I PASTERNAKU
Pasternak natomiast cechuje się mniejszą zawartością sodu i większą zawartością błonnika niż pietruszka. Surowcem zielarskim jest korzeń i owoc pasternaku. Wytwarza się z nich olejek, który zawiera flawonoidy, olejki eteryczne oraz podobnie jak pietruszka furanokumaryny. Niektóre z furanokumaryn mogą ulegać fotoaktywacji, dzięki czemu wykorzystywane są w terapii chorób takich jak łuszczyca i bielactwo. Ponadto z uwagi na zawartość magnezu i witaminy B1 ma działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Podsumowując warto sięgać po oba warzywa, aby na równi czerpać z ich walorów smakowych i zdrowotnych. Zawsze można spróbować czy zamiana pietruszki na pasternak nam odpowiada. Dodatkowo pasternak jest rośliną tańszą niż pietruszka.
Źródła:
https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof-Gornicki/publication/317050293_Charakterystyka_wybranych_surowcow_i_produktow_roslinnych_w_aspekcie_ich_utrwalania_roznymi_metodami/links/59231a4ba6fdcc4443f78420/Charakterystyka-wybranych-surowcow-i-produktow-roslinnych-w-aspekcie-ich-utrwalania-roznymi-metodami.pdf
https://docer.pl/doc/v00nv0
https://atlas.roslin.pl/plant/7529
https://sekrety-zdrowia.org/pasternak-wlasciwosci-przepisy/
https://sekrety-zdrowia.org/zapomniane-warzywa-nowo-odkrywane/
https://eol.org/pages/581528/articles?locale_code=pl
https://pieknojestwtobie.com/pasternak-zwyczajny-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie/
https://docplayer.pl/52598772-Rosliny-lecznicze-i-ich-praktyczne-zastosowanie.html
http://www.elena24.eu/pdf/45.pdf
https://dietetycy.org.pl/pasternak-a-pietruszka/
https://dietetycy.org.pl/pietruszka-korzen/
Justyna Busiło - Departament Jakości Bio Planet
ZUPA KREM PIETRUSZKOWO - SELEROWA
PASZTET Z FASOLI MUNG I PIECZONYCH WARZYW
ŁOSOŚ PO AZJATYCKU Z KREMOWYM PURÉE Z PIETRUSZKI I KIMCHI
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 22 Jesień 2022
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.