Zdrowo do szkoły - drugie śniadanie na 5
wegewedaPowrót do szkoły to nie tylko wyzwanie dla dziecka, ale także dla rodziców planujących posiłki swojej pociechy na czas pobytu w szkole.
Co włożyć swojemu dziecku do plecaka na przekąskę, czy drugie śniadanie tak, by nie było głodne, a jego dieta była zbilansowana i różnorodna?
Utrudnione zadanie mają zwłaszcza rodzice dzieci żywionych wegetariańsko lub wegańsko. Sklepiki szkolne i stołówki nie są jeszcze gotowe, by dostosować szkolne menu do potrzeb dzieci będących na innych dietach, niż tradycyjna. Dlatego tak ważne jest, by młody uczeń przed wyjściem do szkoły zjadł zdrowe i pożywne śniadanie, a w plecaku zawsze znalazł coś atrakcyjnego, smacznego i dostarczającego energii na długi, intensywny dzień w szkole.
Poniżej znajdziesz 5 pomysłów na lunch, drugie śniadanie dla Twojego dziecka, na mniejszy i większy głód. Proste i szybkie w wykonaniu. Część z nich możesz przygotować dzień wcześniej, dzięki czemu poranek nie będzie dla Ciebie taki stresujący.
Wskazówka! Wykorzystaj różnego rodzaju pojemniki i słoiczki do przenoszenia i przechowywania żywności. Niech będą kolorowe i mają różne kształty. Twojemu dziecku na pewno ten pomysł się spodoba! Dodatkowo na rynku są już dostępne szkolne torby i pojemniki termiczne, które zachowują świeżość jedzenia w cieplejsze dni lub termosy na ciepłe rozgrzewające napoje.
Pamiętaj! Zawsze warto uzgodnić z dzieckiem, co będzie jadło następnego dnia w szkole. Twoje dziecko uwielbia jabłka? Może tym razem nie mieć na nie ochoty i będzie wolało zjeść gruszkę. Ustalenie z dzieckiem posiłków na kolejny dzień da Ci większą gwarancję, że uczeń zje ze smakiem to, co mu przygotowałeś.
Złota zasada! W plecaku Twojego dziecka zawsze powinny znaleźć się ulubione świeże, sezonowe owoce i warzywa. Gdy mamy zimniejsze dni spakuj dziecku termos z ciepłą ziołową herbatką.
1. Poniedziałek
Klasyczna kanapka z pomidorowym humusem i warzywami
Najprostsza i najszybsza w wykonaniu przekąska do szkoły. Kanapka zawsze się sprawdzi. Zamiast humusu możesz użyć różnych past warzywnych, a także serków do smarowania. Jeśli jednak Twoje dziecko lubi humus, to warto wybrać kanapkę z taką pastą, bo jest bogata w białko roślinne, jest źródłem węglowodanów, błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także fosforu, żelaza, cynku, magnezu, potasu i witaminy B9. Zawsze miej w lodówce świeże warzywa i owoce, które będą stanowiły pyszny, pełen witamin dodatek do kanapki. Warto też zadbać o odpowiedni napój. W tym przypadku – świeżo wyciskany sok z pomarańczy, a na lekką przekąskę – np. pestki słonecznika.
Składniki:
1 bułka typu graham
1 łyżka hummusu (zmiksuj wszystkie składniki na gładko: szklanka odsączonej ugotowanej ciecierzycy, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka tahini, 4 suszone pomidory, sól do smaku, szczypta wędzonej papryki)
2 plastry pomidora
2 plasterki ogórka zielonego
Kilka plasterków rzodkiewki
Liść sałaty
Dodatkowo: Wyciskany sok z pomarańczy, mała kiść winogron, 2 garści pestek słonecznika, pół papryki pokrojonej w paseczki, kilka pomidorków truskawkowych, rzodkiewki pokrojone na ćwiartki.
Przygotowanie:
Bułkę przekrój na dwie połówki. Obie strony posmaruj humusem, na pastę połóż liść sałaty, plastry pomidora, ogórka, rzodkiewki. Przykryj drugą połową bułki. Kanapkę możesz owinąć papierem śniadaniowym, żeby zachować jej świeżość.
2. Wtorek
To pozycja w menu, którą lubią chyba wszystkie dzieci. Naleśniki z serkiem i owocami smakują nawet na zimno, mogą stać się więc wspaniałym posiłkiem do szkoły. Naleśniki usmaż dzień wcześniej na kolację, a rano jedynie posmaruj serkiem i wypełnij owocami. W okresie wczesnojesiennym na targach kupimy jeszcze owoce typowe dla pory letniej, jak maliny, czy porzeczki, ale możemy wykorzystać też pyszne owoce sezonowe: śliwki, czy gruszki, a także te egzotyczne, np. banany, czy mango. Nadadzą się też owoce mrożone, najpierw jednak warto poddusić je na maśle. Oczywiście nie zapomnij o dodatkach, np. orzechach i soku.
Składniki na 16 naleśników:
2 szklanki mąki orkiszowej
2 jajka
1 i 1/2 szklanka mleka: krowiego, lub roślinnego
½ szklanki wody gazowanej
2 łyżki oleju roślinnego
szczypta soli
olej do smażenia, np. kokosowy
serek śmietankowy, najlepiej Bio do smarowania
owoce: np. banany, borówki, śliwki, maliny, porzeczki
Dodatkowo: wyciskany sok z owoców egzotycznych, garść orzechów włoskich.
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na ciasto przełóż do miski, mieszaj rózgą kuchenną do połączenia składników. Smaż na patelni z nieprzywierającym dnem na dobrej jakości oleju. Gotowe naleśniki posmaruj serkiem i ułóż na nim owoce. Zawiń w rulon i przekrój na pól. Naleśniki przełóż do pojemnika, obok ułóż orzechy.
3. Środa
Aromatyczne frytki z dyni i pełnoziarniste muffiny z borówkami
Dzieci kochają frytki, choć te ziemniaczane smażone na głębokim tłuszczu nie są najzdrowszą opcją dla najmłodszych. Ale frytki mogą być także zdrowe, pełne witamin i minerałów. My proponujemy frytki z jednego ze sztandarowych jesiennych warzyw, które śmiało można nazwać superfood, czyli z dyni. Pieczone w piekarniku i delikatnie przyprawione mogą stać się ulubioną przekąską Twojego dziecka. Równocześnie do piekarnika możesz włożyć muffiny z pełnoziarnistej mąki i w kilka chwil mieć gotowy lunch na następny dzień do szkoły, danie główne i deser ;) Dodatek marchewki pokrojonej słupki i dorodna brzoskwinia sprawi, że Twoje dziecko na pewno nie będzie w szkole głodować. Ach! Nie zapomnij spakować do plecaka keczupu ;)
Składniki na frytki:
1 mała dynia piżmowa, ok. 500 g przed obraniem.
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka słodkiej papryki
2 łyżeczki suszonego majeranku
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Dynię obierz ze skóry i wyjmij pestki. Pokrój na kształt podobny do frytek. Nie krój dyni na zbyt cienkie paski, bo zbyt szybko może się przypalić. Przełóż do miski i wymieszaj z oliwą i przyprawami. Rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze ok. 180 stopni przez 20 minut. Kontroluj, by frytki się nie spaliły.
Składniki na 12 muffinek:
200 g borówek
½ szklanki rozpuszczonego oleju kokosowego
¾ szklanki mleka migdałowego
2 jajka
1i ½ szklanki mąki orkiszowej pełnoziarnistej
½ szklanki mąki orkiszowej, jasnej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru trzcinowego
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na muffinki zmieszaj w misce, dodając owoce na samym końcu. Blachę do wypieku muffinek wyłóż papilotkami i napełniaj każdą do ¾ wysokości. Piecz piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 25 minut.
Dodatkowo: brzoskwinia, marchewka pokrojona w słupki, keczup.
4. Czwartek
Omlet ze szpinakiem i pomidorkami i sałatka owocowa
Ten lunch zdążysz zrobić nawet rano. Nie wymaga za wielu przygotowań. Wystarczy, że będziesz mieć w domu kilka potrzebnych składników i wstaniesz 15 minut wcześniej. Omlet jajeczny z warzywami jest bardzo sycący i smakuje nawet na zimno. Kolorową sałatkę owocową na pewno pokocha Twoje dziecko, a dodatkowo dostarczy sobie mnóstwo potrzebnych witamin, by budować odporność na zimę
Składniki na omlet:
4 jajka
2 garście szpinaku
8 pomidorków truskawkowych
¼ szklanki mleka
½ łyżeczki kurkumy
½ łyżeczki estragonu
sól i pieprz do smaku
masło do smażenia
Przygotowanie:
Do miski rozbij jajka, roztrzep widelcem. Do jaj dodaj szpinak, pokrojone na połówki pomidorki, mleko i przyprawy. Wymieszaj wszystko dokładnie. Na rozgrzanej patelni z odrobiną masła wlej masę jajeczną. Smaż na wolnym ogniu pod przykryciem do całkowitego zastygnięcia masy. Przełóż gotowy omlet na talerz i pokrój na mniejsze kawałki.
Składniki na sałatkę:
1 plaster ananasa
1 garść winogron
1 jabłko
1 pomarańcza
Przygotowanie:
Ananasa, jabłko, pomarańczę pokrój w kostkę i wrzuć do miski. Winogrona dodaj w całości. Wymieszaj i przełóż do pojemniczka. Gotowe!
5. Piątek
Jogurtowa owsianka w słoiku z owocami i raw batoniki z daktyli i kakao
Na mniejszy głód i krótszy dzień w szkole świetnie sprawdzi się sycąca i zdrowa owsianka w słoiku z dodatkiem owoców. Do lunchboksa możesz dorzucić słodką przekąskę w postaci domowych lub kupnych batoników daktylowych. W sklepach znajdziemy coraz więcej zdrowych produktów tego typu produktów z dobrym składem, bez cukru, syropu glukozowego i innych zbędnych dodatków, więc jeśli nie masz ochoty lub czasu przygotować własnych batonów, to w sklepie jest alternatywa. Do tego domowa lemoniada z miętą, która na pewno ucieszy Twojego małego ucznia i lunch do szkoły gotowy.
Składniki na owsiankę:
1 mały jogurt naturalny bio lub jogurt roślinny (konopny, sojowy, kokosowy lub owsiany)
½ szklanki płatków owsianych błyskawicznych
1 banan
garść borówek
1 łyżka syropu daktylowego
1 łyżeczka wiórków kokosowych
trochę soku z cytryny
Przygotowanie:
Jogurt wymieszaj z syropem daktylowym i wiórkami kokosowymi. Banana pokrój w plasterki i pokrop sokiem z cytryny. Na spód słoiczka wsyp 1 łyżkę płatków owsianych i po kolei układaj warstwy: 1 łyżka jogurtu, 3 plasterki banana, kilka borówek, znowu płatki, jogurt, banan, borówki, aż słoiczek się zapełni lub wyczerpią składniki. Górę udekoruj bananem i borówkami i pokrop jeszcze kilkoma kroplami cytryny. Zakręć słoik i przechowaj w lodówce do rana.
Składniki na około 7-8 batoników:
2 szklanki suszonych daktyli
2 łyżki kakao
2 łyżki masła orzechowego
opcjonalnie garść niesolonych orzechów arachidowych
Dodatkowo: lemoniada z cytryną, miętą i miodem
Przygotowanie:
Daktyle mocz w ciepłej wodzie przez około 2 minuty. Przełóż do miski lub kielicha blendera. Dodaj kakao, masło orzechowe oraz opcjonalnie posiekane orzechy. Możesz zrobić też dwa rodzaje batoników – z orzechami i bez. Zmiksuj wszystko na gładką masę. Masę przełóż do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 20x20cm, wyrównaj. Wstaw do lodówki na minimum godziny i pokrój na prostokąty.
1. Poniedziałek - Kanapka z pomidorowym humusem, warzywa, soczek
2. Wtorek - Naleśniki z serkiem i owocami, orzechy
3. Środa - Frytki z dyni, muffiny z borówkami, owoce, ketchup
4. Czwartek - Omlet ze szpinakiem i pomidorkami, sałatka owocowa
5. Piątek - Jogurtowa owsianka w słoiku z owocami, raw batoniki z daktyli i kakao
Jeśli nakarmimy dziecko smacznym drugim śniadaniem lub lunchem nie będzie miało ochoty na inne niezdrowe przekąski. Od najmłodszych lat będzie za pan brat ze zdrowymi produktami.
2019-09-01
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.