Polędwiczki z sarniny nadziewane piaskowcami
My Little Food SafariRodzaj posiłku: danie główne
Zawiera: gluten, nabiał, mięso, soja, grzyby, pszenica, nabiał krowi
Składniki:
sól ziołowa - do smaku
pieprz kolorowy - do smaku
masło - 1 łyżka
semolina - 1 łyżka
liść laurowy - 1 szt.
roztarte ziarna ziela angielskiego - 2 szt.
roztarte ziarno jałowca - 1 szt.
sos Worcestershire do smaku
bulion z sarniny lub warzywnego - 150 ml
piaskowce, poza sezonem można użyć mrożonych - 500 g
szalotka - 1 szt.
masło - 100 g
czosnek - 1 ząbek
natka pietruszki - trochę
sól ziołowa - do smaku
pieprz kolorowy do smaku
tymianek - trochę
Dodatkowe informacje:
Piaskowce to bardzo smaczne grzyby leśne, które charakteryzują się tym, że na surowo, gdy je dotkniemy ich kolor z białego zmieni się na atramentowy. Jednak po obróbce termicznej nabierają jasnej apetycznej barwy. W moich rodzinnych stronach te grzyby są dosyć popularne i występują tak jak ich nazwa wskazuje na piaszczystym podłożu. Piaskowce, jak większość grzybów mają swoje miejsca, w których można znaleźć je co roku w sezonie grzybowym. Dlatego ważne jest to, aby zbierając grzyby nie niszczyć grzybni i podłoża na którym rosną. Istotne jest również to - co powinno być oczywistą oczywistością. Niestety nie jest, że nie wolno śmiecić w lesie. Jeśli będziemy stosować te proste zasady i będziemy szanować przyrodę, to co roku natura odwdzięczy się nam owocnie swoimi darami.Proponuję bardzo smaczne połączenie sarniny z piaskowcami, które tworzy spójną całość pod względem smakowym oraz wizualnym.
Sposób przygotowania:
Pokrojone piaskowce podsmażamy na suchej patelni, powinny zmienić kolor z atramentowego na piaskowy. Dusimy, aż woda odparuje. Doprawiamy do smaku solą ziołową, pieprzem i tymiankiem.
Miękkie masło mieszamy z natką pietruszki, pokrojoną szalotką i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dokładamy przestudzone grzyby. Mieszamy.
W każdym kawałku mięsa robimy nacięcie na wylot. Obficie nadziewamy farszem. Mięso oprószamy przyprawami i obtaczamy w semolinie.
Podsmażamy na maśle ze wszystkich stron. Do podsmażonych polędwiczek wlewamy bulion i sos Worcestershire. Dokładamy liść laurowy, ziela angielskie, jałowiec oraz jeśli nam pozostało resztki nadzienia. Dusimy pod przykryciem około 20-30 minut. W razie potrzeby jeśli sos wyparuje można podlać trochę wody lub bulionu.
Gotowe roladki podajemy lekko polane sosem spod duszenia oraz ulubionymi dodatkami.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.