Ruskie pierogi grillowane w boczku
My Little Food SafariRodzaj posiłku: danie główne
Kuchnia (region): polska
Specjalne: kuchnia tradycyjna
Zawiera: gluten, nabiał, mięso, pszenica, nabiał krowi
Składniki:
biały ser - 500 g
ugotowane ziemniaki - 1500 g
szalotka - 3 szt.
masło - 3 łyżki
sól morska - do smaku
pieprz kolorowy - do smaku
gałka muszkatołowa, świeżo tarta - do smaku
ciasto:
mąka, typ 450 - 1000 g
masło - 200 g
letnia woda lub mleko, w zależności ile przyjmie mąka - 2 szklanki
opcjonalnie śmietana - 1 łyżka
sól ziołowa - do smaku
cienki, długi plasterek surowego, wędzonego boczku na każdego pieroga
Dodatkowe informacje:
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych, często robię ich różne wariacje. Zauważyłam, że ich nazwa bywa błędnie kojarzona z Rosją, z którą nie mają wiele wspólnego. Nazwa dania bowiem wywodzi się do Rusi Czerwonej - krainy historycznej leżącej na północno-zachodniej Ukrainie oraz w południowo-wschodniej Polsce. Nazwa nie ma więc nic wspólnego z Rosją. W Rosji też takie pierogi nie są popularne, a na Ukrainie jak najbardziej. Nawet jeśli by była to potrawa rosyjska, to uważam, że kulturę rosyjską należy oddzielić grubą kreską od obecnie mającego miejsce barbarzyństwa rosyjskiego.Wracając do samego przepisu, to pomysł niestety nie należy do mnie. Taki sposób na ruskie pierogi wymyślił mój brat podczas jednej z imprez plenerowych. Od tamtej pory są hitem podczas grillowania. Oczywiście równie dobrze smakują robione w domu na patelni grillowej lub w grillu elektrycznym.
Sposób przygotowania:
Szalotkę kroimy w kostkę i dusimy na maśle. Do zrumienionej szalotki dodajemy posiekane chili. Doprawiamy solą i chwilę dusimy. Ser i ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę. Dodajemy uduszoną cebulę. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Ciasto:
Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy roztopione letnie masło, letnie mleko/wodę i sól. Wyrabiamy na elastyczne ciasto. W razie potrzeby podsypujemy mąką lub dodajemy mleka/wody. Konsystencją powinno przypominać modelinę. Formujemy kulę i odstawiamy pod przykrycie, żeby nie obsychało.
Farsz zawijamy w ciasto pierogowe, możemy użyć do tego foremek do pierogów. Gotujemy w wodzie z dodatkiem soli. Po wypłynięciu czekamy jeszcze około 2 - 3 minut po czym wyławiamy łyżką cedzakową.
Ostudzone pierogi owijamy boczkiem.
Smażymy na rozgrzanej patelni grillowej lub grillu elektrycznym, aż boczek się zrumieni. Pierogi możemy podać z ulubionym pikantnym sosem.
Porada: Jeśli pierogi chcecie zrobić w plenerze na grillu, to owinięte pierogi należy ułożyć na tackach do grillowania lub żeliwnej patelni i w ten sposób grillować.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.