Kiszona czerwona koniczyna
NikitaRodzaj posiłku: przetwory, przystawki i przekąski, sałatki
Kuchnia (region): międzynarodowa, polska
Specjalne: Domowe (np: lody, majonez), kuchnia tradycyjna, gotuj w stylu eko, na zimę (rozgrzewające), Sylwester, Wielkanoc
Użyte składniki: wegańskie, bezglutenowe, wegetariańskie
Składniki:
Dodatkowe informacje:
Koniczyna krwistoczerwona - w naszym klimacie roślina jednoroczna lub zimująca o kwiatach zebranych w podłużne główki, roślina wysoko miododajna.W medycynie ludowej ziele koniczyny stosowano jedynie jako środek hamujący nadmierne krwawienia miesiączkowe, uszczelniający i wzmacniający naczynia krwionośne, wykrztuśny, moczopędny, odtruwający, przeciwobrzękowy, mlekopędny oraz uspokajający. Dopiero w XX wieku zwrócono uwagę na izoflawony zawarte w koniczynie i gatunkach pokrewnych oraz ich właściwości estrogenne.
Koniczyna to typowe zioło dla kobiet na menopauzę. Leczy trądzik androgenny u kobiet, znosi objawy napięcia przedmiesiączkowego, reguluje menstruacje. Ziele koniczyny jest bogate w aminokwasy, białka, witaminy i sole mineralne, w formie łatwo przyswajalnej dla człowieka.
źródło: dr H. Różański, https://rozanski.li/445/koniczyna-trifolium-i-jej-izoflawony/
Sposób przygotowania:
Kwiatostany koniczyny poukładać dosyć ciasno w małych słoiczkach, zalać do pełna ostudzoną solanką. Odstawić na kilka dni w temperaturze pokojowej, uzupełniając wypływającą solankę (koniczyna musi być przykryta). Po kilku dniach kiszonka jest gotowa.
Możemy jeść ją jako dodatek do kanapek, sałatek lub dekoracji.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.