Nalewka miłorzębowa
NikitaRodzaj posiłku: napoje, przetwory
Kuchnia (region): międzynarodowa, polska
Użyte składniki: wegańskie, bezglutenowe
Składniki:
Dodatkowe informacje:
Źródło: "Zioła w nalewkach leczniczych" M.E. SenderskiMiłorząb stosowany był od wieków w medycynie Dalekiego Wschodu. Liście miłorzębu używane były w leczeniu kaszlu, astmy, chorób płuc i serca, jako środek poprawiający potencję, hamujący starzenie się organizmu. W Europie miłorząb uznano za roślinę leczniczą dopiero w połowie XIX wieku. Udowodniono wtedy, że wyciągi z liści miłorzębu mogą być pomocne w leczeniu chorób krążenia obwodowego krwi, ponadto wykazują działanie ochronne na układ nerwowy, spowalniając proces starzenia, poprawia pamięć.
Sposób przygotowania:
Suche liście należy rozkruszyć i włożyć do słoja, a następnie zalać je spirytusem. Zakręcić słój i odstawić na okres 3-4 tygodni (od czasu do czasu wstrząsnąć słojem).
Możemy również użyć świeżych liści, należy wtedy dać 100 g surowca . Ważne, aby liście pochodziły z drzewa w czystej okolicy i nie pryskanego (ja mam swój w ogrodzie). Ewentualnie można kupić suszone w sklepie zielarskim.
Stosowanie nalewki: 30-40 kropli 2 razy dziennie, jako środek usprawniający krążenie obwodowe, normalizuje poziom cholesterolu,, przeciwdziała miażdżycy. Nalewka działa przeciwzakrzepowo,, zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki, chroni układ nerwowy, uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych.
Zaleca się ja stosować w zaburzeniach krążenia obwodowego, tj. zawroty głowy, osłabienie pamięci , słuchu, zaburzenia koncentracji, depresje psychiczne. Ponadto w stanach zapalnych i zakrzepowych żył kończyn dolnych oraz w otępieniu starczym, stanach lękowych i bezsenności.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.