Herbatka ziołowa na dobranoc
NikitaRodzaj posiłku: napoje
Kuchnia (region): międzynarodowa, polska
Użyte składniki: bezglutenowe, wegetariańskie
Zawiera: miody
Składniki:
melisa cytrynowa - kilka gałązek
szyszki dzikiego chmielu - 5-6 szt.
geranium listki - 2-3 szt.
opcjonalnie do podania:
miód lawendowy - do smaku
gorąca woda - 700 ml
Dodatkowe informacje:
Lawenda ma właściwości uspokajające i wyciszające, a także bakteriobójcze i antyseptyczne dodatkowo działa antyreumatycznie i znieczulająco. Ma pozytywny wpływ na pracę wątroby. Medycyna naturalna wykorzystuje lawendę na migrenę, kolkę niemowlęcą czy infekcje ucha. Napar z lawendy stosuje się w zaburzeniach trawienia, w stanach pobudzenia nerwowego, w leczeniu zranień, nerwobólach.Melisa ma działanie uspokajające w stanach pobudzenia nerwowego, w leczeniu bezsenności, migreny, nerwicach serca i uczuciach niepokoju, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne, lekko moczopędne i wiatropędne, zwiększające (nieznacznie) wydzielanie soku żołądkowego i żółci (ułatwia to trawienie i pobudza apetyt) i w dolegliwościach przewodu pokarmowego, na sen i uspokojenie, na problemy z trawieniem i bolesne miesiączki, na poprawę pamięci i koncentracji oraz na mdłości w ciąży, w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, zespole przewlekłego zmęczenia, stanach lękowych i nerwicach wegetatywnych.
Werbena cytrynowa (lippia trójlistna) - wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób i dolegliwości m.in. stosujemy ją przy przeziębieniu i zapaleniu górnych dróg oddechowych. Jest też naturalnym środkiem moczopędnym – poprawia pracę nerek i łagodzi obrzęki.
Napar z werbeny pomaga także przy migrenach, bólach głowy i zatok, nerwobólach, korzystnie wpływając na układ nerwowy. Zalecany jest
przy bezsenności i depresji, gdyż poprawia nastrój, dlatego warto po nią sięgać wieczorem przed snem.
Chmiel jest naturalnym środkiem na bezsenność i uspokojenie. Pomoże także złagodzić objawy klimakterium.
Geranium ma szereg właściwości m.in. przeciwbakteryjne (w tym na gronkowce i paciorkowce), przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwbólowe i lekko znieczulające, zmniejsza obrzęk błon śluzowych nosa podczas kataru (aromaterapia), antyoksydacyjne, przeciwskurczowe, odprężające i uspokajające, antyseptyczne, antydepresyjnie, immunostymulujące.
Sposób przygotowania:
Wyżej wymienione zioła to moja własna, sprawdzona kompozycja, pyszna i pachnąca. Szyszek dzikiego chmielu nie dajemy za dużo ponieważ herbatka będzie gorzka.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.